Citat:
Ursprungligen postat av
Varglig
Ja, jag gillade ner Sverige låg i topp i rankingar. Därför har jag ovanan att fortfarande jämföra Sverige med duktiga länder i alla sammanhang.
Roligt att du betraktar det som cherrypicking att välja ut länder som lyckats bra och vilja vara som dem. På sätt och vis sant, lite som när jag är i affären och köper frukt. Jag väljer de bästa frukterna men du försöker förmodligen hitta ett genomsnitt så att det inte skall bli för god fruktsallad. Du hör väl Tegnells stämma i ditt bakhuvud säga att det är för tidigt att säga om de fina frukterna är bra eller inte.

Ja, det är körsbärsplockande eftersom du ALLTID kommer hitta bättre och sämre länder. 100% körsbärsplockande.
Sen har du mage att beskylla MIG för att välja ut några få länder?
HAHAHAHA! vad håller du på med?
Jag jämför med HELA Europa. Sverige nu alltså nere på 24:e plats i döda/capita.
Land efter land går förbi oss.
Snittet i antal döda ligger LÅÅÅNGT under snittet i Europa sedan månader tillbaka.
Och då ska vi komma ihåg att de 24 länder som nu gått förbi oss både raserat sin ekonomi, förstört barns framtid och berövat människor deras rörelsefrihet.
Till ingen nytta.