Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Du förstår alltså inte skillnaden?
Du är underbart naiv om du tror att det är en skillnad i praktiken.
Vi kan ta ett litet exempel för skojs skull.
Varför tror du plötsligt att allehanda myndigheter skall flytta till utsatta områden helt plötsligt?
Den officiella förklaringen är bättre närhet till medborgarna.
Sanningen är dock att politikerna dumdristigt tror att myndigheternas blotta närvaro får en lugnande inverkan på kaosområdena.
Ack vad dom misstar sig (obildade idioter som dom är)...
Sånt här skit pågår dagligen i alla möjliga frågor som inte har ett skit med verksamhetens uppdrag att göra över huvud taget.
Myndigheter är till stor del verktyg för att genomdriva den politik som styrelsemedlemmarna för (samtliga styrelsemedlemmar är politiskt tillsatta). Sedan är det bara för VD, direktör etc att försöka driva igenom det om jobbet är honom kärt. Behöver inte ha någonting med myndighetens officiella uppdrag att göra, räcker att det finns en uppdiktad beröringspunkt.