Citat:
Ursprungligen postat av
Roskors
Fast det spelar ingen roll hur länge det tar innan man blir sjuk. Nu har det gått över en månad innan det tog fart och andelen recovered ökar stadigt medans andelen döda sjunker mer och mer i %. Det är säkert inte ens 5% som kräver sjukhusvård. Säkert ännu färre. Men nu har man också varit extremt försiktig och tagit in alla på sjukhus eller i karantän så smittan inte förs vidare.
Ja, det är ju helt och totalt logiskt att det är på det viset.
Om du har en dödlighet på över 50% så kommer andelen döda alltid överstiga recovered. Om du har en dödlighet på mindre än 50%, så kommer recovered alltid överstiga döda. Nu har vi en dödlighet på kanske 2%, då kommer ju recovered att vara OFANTLIGT mycket större än döda. Siffror som kommer att följa den exponentiella ökningen, med förskjutning beroende på hur långt förloppet varit.
Nu pratar vi siffror baserad på insjuknade, eftersom det är en pågående epidemi. Döda kommer också att vara förskjutet eftersom man först få symptom -> konstaterad sjuk -> död/frisk, förloppet kan ju vara runt en månad.