2020-01-25, 22:12
  #2521
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Notmyguru
Varför pratar så många om att ta sig till ensligt belägna stugor i obygden?
Räcker det inte bara att låsa in sig hemma och sitta och käka konserver i soffan? Tror ni att smittan kommer att spridas via ventilationssystem i flerfamiljshus eller vad är det ni är rädda för?
Klassisk preppernoja är att alltid tro att någon oförberedd vill åt ens ravioligömma när skiten träffat fläkten. Befolkade områden räknas som framtida dödsfällor, därför gäller ”out of sight, out of mind”.
__________________
Senast redigerad av Sharm0ta 2020-01-25 kl. 22:17.
Citera
2020-01-25, 22:12
  #2522
Medlem
De sjuka i Frankrike fortsätter vara stabila, ej allvarlig sjukdom:



https://www.lemonde.fr/planete/article/2020/01/25/trois-cas-de-coronavirus-confirmes-comment-la-france-fait-face-a-l-epidemie_6027230_3244.html
Citera
2020-01-25, 22:12
  #2523
Medlem
På TV4 sa dem precis att ett team kommer att vara på CDG flygplatsen i Paris för att ta hand misstänkta sjuka .
Citera
2020-01-25, 22:12
  #2524
Medlem
blobben!!!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Istället för att fylla tomrummet i knoppen med diverse korkade konspirationsteorier, så kunde du imponeras av hur starkt och överlevnadsdugligt människosläktet blivit genom de sista 10 årens utveckling inom biomedicin, genetik och bioteknik. Men ikke. Du väljer småbarnskonspirationer du. Och alldeles frivilligt dessutom.
Ungefär lika imponerad över människans "överlevnadsduglighet" i det här fallet som jag var imponerad av svenskarnas extremt höga empatiduglighet under flyktingkrisen.

Follow the money.
Citera
2020-01-25, 22:15
  #2525
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Notmyguru
Varför pratar så många om att ta sig till ensligt belägna stugor i obygden?
Räcker det inte bara att låsa in sig hemma och sitta och käka konserver i soffan? Tror ni att smittan kommer att spridas via ventilationssystem i flerfamiljshus eller vad är det ni är rädda för?

Nja, kanske inte ventilationssystem men rent taktikmässigt tror jag det vore bra att röra sig till mer ensliga områden så man kan få en nypa frisk luft. Dessutom tror jag det skulle locka för mycket att bara ta hissen ned och kolla brevlådan eller liknande och vips så har du just satt pekfingret på samma hissknapp som grannen som just kom hem från en tripp i Kina.
Eller beställa hem mat när du blivit trött på att äta pulvermos i din hemmagjorda bunker och beställer hem en onlinepizza och får ett bud som varit runt halva stan och hemma hos 100+ personer innan.
Citera
2020-01-25, 22:15
  #2526
Medlem
Lyckligagatandens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svensk0kina
De flesta Kineser tvättar händer.

Det kanske de gör men de äter tamefan nästan allt som rör sig, sådana djur som vi har som husdjur plus allt annat som rör sig i skogen som är ätbart. Igelkottar, ödlor osv men det förstår jag för man måste överleva.
Citera
2020-01-25, 22:18
  #2527
Medlem
blobben!!!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sharm0ta
Här står det att han var 36 år: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-23/several-china-coronavirus-victims-didn-t-even-have-a-fever
Står det något om hans tidigare hälsostatus? Om han redan var sjuk eller hade seriösa problem med lungorna så är det inte något att höja ögonbrynen över.
Citera
2020-01-25, 22:18
  #2528
Medlem
staticages avatar
Som jag förstått så kan viruset komma från fladdermöss.

Precis som SARS epedemin 2003.


Varför ska kineser vara så vidriga när det kommer till matvanor???

https://youtu.be/BtLW7ji71Ms
Citera
2020-01-25, 22:18
  #2529
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ibis99
Det är en sak att sätta upp fältsjukhus och en helt annan att bygga sjukhus med moduler eller bygga på riktigt.

1000 vårdplatser extra med en 11 miljoners stad.... Lägg därtill en epidemi.

Jämför exempelvis MAS som har 1300 vårdplatser. Lägg till hela Skåne (1 miljon). utöver alla som behöver vårdplats av olika skäl så tillkommer en Epidemi... Tänk o grubbla... om det vore 11miljoner..

Att Kinesiska armen har utrustning för 1000 vårdplatser är kanske sant med tanke på Armens storlek...
Men höjs vattennivån i Atlanten om man slår en drill i den?

Det är en show runt vårdplatser, sjukhus som skruvats upp av Kinesiska staten. En form av propaganda mitt i ett brinnande inferno. Folk verkar tycka WOW de har läget under kontroll och räddar hela världen. Heja Kina.

Det riktigt intressanta kommer om ca 5-7 dagar... Börja folk insjukna som flugor kommer folk att försöka rädda sig själva genom utbrytning. Samt att vi kommer få se eventuellt utbrott på andra ställen där smittbärare tagit sig vidare.

Den stora frågan är WHO o deras agerande.. Antagligen vågade de inte för att det skulle få en fruktansvärd påverkan på världsekonomin.

Det som är intressant är att bredvid sjukhuset som skall byggas ligger ett stort krematorium - enligt en kinesisk kommentar till någon youtube film på bygget .
Kan det vara slutstationen för hopplösa fall månne....
Citera
2020-01-25, 22:18
  #2530
Medlem
Jirens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
För flamberad koala får du åka till Australien. Nu finns det överutbud av den maträtten där. Med eukalyptussmak. Även flamberad känguru finns på alla menyer just nu.
Varför då? Kina ligger ju närmre. Kineserna importerar ju levande koalor till sina soppkök.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-7915765/Chinese-food-market-epicentre-deadly-SARS-like-virus-outbreak-selling-live-KOALA.html

Australienare äter inte koalor.
__________________
Senast redigerad av Jiren 2020-01-25 kl. 22:23.
Citera
2020-01-25, 22:19
  #2531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ibis99
Först och främst.. Vatten går att rena med olika metoder.
Tar du vatten från naturen måste du inse att naturligt vatten är brunfärgat...

Ja okej. Dit jag planerar att fly finns visserligen en grundvattensbrunn men worst case scenario behöver vi överleva på sparat vatten i dunkar. Skall kolla upp vattenreningsmetoder - tack för tips!
Citera
2020-01-25, 22:19
  #2532
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blobben!!!
Står det något om hans tidigare hälsostatus? Om han redan var sjuk eller hade seriösa problem med lungorna så är det inte något att höja ögonbrynen över.
Bara det här: (FB) Dödligt virus från Kina orsakar panik
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in