Citat:
Ursprungligen postat av
Haloumi
Tack men tänker inte betala för att läsa artikeln.
Något måste ju vara illa med Corona, eftersom kineserna reagerar som dom gör. Och hela västvärlden också. Eller är det här bara en vanlig influensa typ? Dom kommer ju varje år i ny tappning. Borde alla länder med pågående influensa då sättas i karantän? Likt Kina nu.
Nej, det är ingen vanlig influensa.
Den faktiska dödligheten (CFR) är osäker, men sannolikt mycket högre än influensa. Potentiellt så hög som 20%ig dödlighet (obehandlad), men sannolikt lägre (eftersom olika mätvärden som finns tillgängliga har olika latens i systemet). Med tiden kommer den troligen gå ned, när vi har mer information om viruset och tagit fram effektiva behandlingar. Om antivirala behandlingsmetoder är framgångsrika kommer dödligheten gå ned avsevärt, givet att man får behandlingen.
Jag läste att likt SARS är detta viruset ganska stabilt, det har vissa inneboende mekanismer (dvs. felkorrigering av den egna genetiska uppsättningen) vilket minskar sannolikheten för vidare mutation -- men givetvis kan en tillräckligt stor avvikelse fortfarande resultera i mutation, den är dock mindre sannolik (exponentiellt avtagande sannolikhet). Det gynnar oss i det läget att man faktiskt får fram ett vaccin, men det är nog långt bort tyvärr. Fokus borde vara på att minska CFR med behandlingar.
Vad vi borde göra i Sverige om jag fick leka diktator:
1. Vi borde minska flygandet mellan ALLA länder så mycket det går, men även minska utnyttjandet av lokala flyga och till och med lokaltrafik som tåg. Två-veckors karantän borde vara obligatorisk, åtminstone från de asiatiska länderna.
2. Vi borde uppmana folk att arbeta hemifrån i stor grad som är möjligt, med undantag för de som utför samhällsviktiga funktioner. Det mesta går att lösa med VPN om man har kontorsjobb.
3. Vi borde ha åtgärder i samhället i form av handsprit i ingången på alla matbutiker. Hyresvärdar borde ha i lite klorin när de tvättar gemensamma ytor i lägenhetskomplex. Det är otroligt enkla och billiga åtgärder som har bra effekt.
4. Man borde tillfälligt stänga ned biografer och liknande. Gym också, folk kan motionera utomhus där man inte delar luft.
Jag är tveksam till att dessa åtgärder ens hade påverkat Sveriges ekonomi negativt.
I ett senare skede, om spridningen blir allvarligare kan man utnyttja segmentering av populationen som ett light-alternativ till karantän. Det skulle innebära att invånare delas in i statiska grupper och att de endast ska vara ute en tid som tillhör deras grupp. Således kommer olika grupper inte direkt exponeras för varandra och följaktligen blir korsspridning mindre sannolik.
Mina två ören.