2020-04-17, 15:15
  #237925
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Men även det är ju märkligt. Hur länge ska det spelet pågå?
De måste nog hitta på nån bra ursäkt först, eller annars chansa på att kunna smita ut genom bakdörren.
Hur de än gör kommer man att utropa sig till vinnare. Rena Mello-nivån.

Om jag får gå OT och göra en jämförelse om EU (därmed ingen diskussion om EU i sig):
Vi har ju Brexit. Sverige ser upp till, och hänger i kjolarna på UK. Om några år kommer det nog en Swexit.
Bortförklaring: EU har blivit för nationalistiskt.
Ironin är bara den att Brexit i sig ju är en nationalistisk handling.
(Kan f ö rekommendera dig att läsa Ylva Nilssons krönikor i Expressen om hur galet och bakvänt Sverige agerar i EU.)
Citera
2020-04-17, 15:15
  #237926
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av robocop999
Vet inte om du är ironisk. Men satt iaf igår och läste lite på hemnet.
För några veckor sen hade en undersökning visat att hälften tror på sjunkande bopriser framöver.

Sen gjorde man en extra undersökning och denna gång hade det blivit mer positivt. Fler hade börjat tro på priser som går upp:

https://www.hemnet.se/artiklar/bostadsmarknaden/2020/04/16/boprisforvantingarna-aterhamtar-sig



Varifrån kommer denna tro på att man kan ha nåt kulmen?
På siffror.

Siffror på antal avlidna har en ENORM makt.
De som styr landet kommer göra allt för att dessa ska hålla sig till en nivå som lugnar folket. Och ekonomin.

Ja nej- håller med 110%!

Precis så är det.
Det jag försökt förklara för folk som vill öppna upp samhället i tron att det hade räddat ekonomin- nej då hade antal döda exploderat(utan mörkning) och ekonomin hade kraschat minst lika mycket ändå.
Citera
2020-04-17, 15:15
  #237927
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av femtaliess
Varför skulle många dö i en lågkonjunktur?
Kina verkar ha haft fel i rapporteringen, idag uppger man 1 290 nya dödsfall jämfört med 4-6 per dag sista veckorna

Arbetslöshet leder alltid till problem. Alkoholrelaterad död, Misshandel, ökad brottslighet, Depressioner som leder till självmord, Drogrelaterad rattfylla och mycket mera.

Detta vet politikerna och även om ex. alkohol och droger inte dödar direkt så kommer många att dö en för tidig död av de skador som alkohol och droger orsakar. Mångas hälsa kommer att försämras vilket också leder till förtidig död och ökade utgifter för samhället och skattebetalarna.

Det bästa är att ha folk i arbete även om de inte producerar så mycket eftersom samhället drabbas i stort och på längre sikt.
Citera
2020-04-17, 15:15
  #237928
Medlem
belfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Vänta bara, i helgen smäller det. Det skulle iofs gjort det förra helgen eller om det var helgen dessförinnan. Men var lugn, han kommer, jag menar snart blir det en tsunami av döda.
I helgen blir det nog lugnt. Och nu har man ju slutat testa dom som dör på ålderdomshemmen för att få ner statistiken.
Citera
2020-04-17, 15:16
  #237929
Medlem
Madagascars avatar
847 nya dödsfall på sjukhus i UK.
- SKY

Det har legat däromkring några dagar nu. Det är många per dag, men det accelererar i alla fall inte. Fortfarande har inte UK rapporterat dödsfall som skett utanför sjukhus.
Citera
2020-04-17, 15:16
  #237930
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kiya123
En sådan enkel som asiaterna har. Dum idé tyckte apotekaren.

Tycker inte jag.
Läs vad utländska experter säger. Lita inte bara på svenska.
En mask, vilken som helst är bättre än ingen. Även en hemgjord.
Citera
2020-04-17, 15:16
  #237931
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Vänta bara, i helgen smäller det. Det skulle iofs gjort det förra helgen eller om det var helgen dessförinnan. Men var lugn, han kommer, jag menar snart blir det en tsunami av döda.
Nä, nu är det helg. Det innebär att det bara kommer rapporteras in en femtedel så många döda som på vardagar. Precis som i alla andra länder.
Citera
2020-04-17, 15:17
  #237932
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Men dom som kommer dö utav en kollapsad ekonomi under det decennium det tar att reparera den behöver man kanske inte bry sig om?
Andra länder följer inte Sveriges linje. Har de andra ländernas ekonomi kollapsat?

Om alla världens olika ekonomier kollapsar, hur fixar exportlandet Sverige det då?
Citera
2020-04-17, 15:17
  #237933
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Det räcker att du kollar på hur det ser ut i dom fattigaste länderna idag och fundera på hur deras sjukvård osv fungerar för att få en bild av hur illa det kan bli.
Men nu har vi ju ett bättre utgångsläge än de.
Citera
2020-04-17, 15:17
  #237934
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Och enligt healthdata (som jag inte anser är värt något men folk envisas med att använda deras analys som en mall) så ska Norge ha sin peak den 6:e maj och Sverige ska ha sin den 8:e maj men de pratar inte om några 600 döda om dagen.
'Healthdata' baserar sin prognos på att inga åtgärder vidtagits. Så är väl ändå inte fallet? Många jobbar hemifrån, våra grannländer har stängt gränserna så i praktiken betyder det att även vi har reseförbud, gymnasieskolor o universitet är stängda. Det kanske gör 50% färre döda än vad 'healthdata's prognos säger.
Citera
2020-04-17, 15:18
  #237935
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det är jag helt säker på att vi har gjort. Vi hade kunnat stänga ner allting, hålla smittan borta från riskgrupperna några veckor till, vunnit tid. Då hade många som nu har avlidit och avlider just nu, hunnit få de läkemedlen och kanske klara sig.

Ja just det.
Nu dör många i onödan. Många som hade klarat sig om Sverige stängts ned.
Inte för sent för en nedstängning. Bättre sent än aldrig.
Citera
2020-04-17, 15:18
  #237936
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av defenseur
Det är möjligt att det som benämns "cytokinstorm" är, mer eller mindre, detsamma som när man talar om generell organsvikt. Jag har verkligen ingen aning. Har inte satt min fot på en IVA-avdelning sedan 1980-talet...

Men läs det här!
Njurfunktion:
Majoriteten utvecklar njursvikt. Det innebär att deras njurar inte klarar av att göra sig av med vätska och slaggprodukter. Inte heller klara av att justera syra-bas balans i kroppen samt elektrolytbalans. Det kan leda till övervätskning, lungödem, hjärtatrytmi

Vi stöttar den med med vätskedrivande i högdos och monitorerar syrabas och elektrolyter med provtagning var 2-4h. I enstaka fall när njurarna helt sluta att fungera kan dialys var ett alternativ för de som bedöms klara av den behandlingen.

Utöver detta ser vi en påverkan på fler organsystem:
- koagulationssystemet med en benägenhet att bilda blodproppar i hela kroppen.
- leverfunktionen.
- hjärtfunktionen som belastas av ventilatorns tryckförändringar i bröstkorgen. Många visar tecken på syrebrist i hjärtmuskeln.
Jo det är det. Sepsis också vilket är ett vanligt tillstånd vid svår COVID19 (och inte som Agnes Wold påstår bakteriell genes för det är en annan sak):

Cytokine Storm and Sepsis Disease Pathogenesis

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28555385/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in