Citat:
Ursprungligen postat av
kazangas
Wow, hon sa fjortontusen döda istället för fjortonhundra.
Alla trådexperter styvnar till och hoppas att "här mörkas det!"
Jamen herregud. Hon sa fel och det får man inte. Då är man automatiskt inkompetent på sitt jobb. Facepalm såklart. Hur barnsliga är människor egentligen?
Precis som somliga journalister, vad trött man blir. Ställer frågor om och om igen om samma saker och om sådant som ännu är omöjligt att svara på med exakthet.
Skulle önska att någon frågade om patienter blir bortprioriterade eller inte. De kanske inte vill det för de kanske får till svar att det hittills inte har behövts göras och det ger inte sensationalisterna något att jubla över. Hoppas att jag har fel, tror det men blir så trött på all dynga som skrivs.
Ni som tror att patienter inte får den vård de behöver för att någon slags siffror ska se bra ut, kan inte ni höra av er till närmsta sjukhus där ni bor och där Covid-19-patienter vårdas och fråga dem om eventuell triagering? Ni får gärna redovisa vad som sagts sedan.