Citat:
Ursprungligen postat av
Richard-III
Hoppsan. Fast då var det så att de flesta smittade kunde spåras till Alp-resenärer ser du. Sedan sade det att nu har vi allmän smitta (samhällssmitta) och så vidare. Försök hänga med.
Invektiv och förolämpningar är det enda du har att ta till när intellektuell förmåga och sakliga argument tryter. Och så snart.
Förbered dig du. Det kan ta lite längre för dig än för oss andra.
Du fortsätter spela dum.
Staten gjorde en felbedömning när man hävdade att man kunde spåra smittan från turisterna, och att dessa inte skulle kunna sprida smittan till allmänheten så vi får inhemsk smittspridning. Majoriteten av tråden var helt övertygade om att staten gjorde fel när man körde sin "smittspårning". Som jag sa så, spelade FHM när riskerna, vilket ledde till dålig förberedelse för vården.
Det handlar inte om att "hänga med". Tvärt om, det handlar om att kunna göra korrekta bedömningar i god tid. Något som staten misslyckats med. Vilket var hela poängen med mitt inlägg. Det handlar om förberedelser. Ditt nonsens har inget med sakfrågan att göra. Sakfrågan är att Tegnell säger att vården haft lång tid att förbereda sig, trots att han under denna "lång tid" helt spelat ner riskerna för spridning av Coronan.
Jag är väl förberedd. Jag har skyddsutrustning och handdesinfektion o.s.v. så det räcker ett bra tag. Uppenbart var min bedömning av kommande utveckling betydligt bättre än statens.
Läsarna är fria att bedöma min respektive din begåvning.
Invektiv och förolämpningar är det enda du har att ta till när intellektuell förmåga och sakliga argument tryter. Och så snart.
Ursprungligen postat av Richard-III
Jag vet inte var du får dina uppgifter ifrån, men antingen så lyssnar du inte på de presskonferenser och intervjuer som ges varenda dag, eller så har du en förståelseutmaning av rang.
Det var ju
du som kom med förolämpningar. Och sen klagar du på att
jag tar till förolämpningar "
när intellektuell förmåga och sakliga argument tryter", när jag svarar på din förolämpning. Hoppas dina lärare i särskolan har bättre tålamod än jag. Jag lämnar det så.