Citat:
Ursprungligen postat av
bennnann
USA gör mycket mer tester än länder i Europa. Den exponentiella ökningen kommer ifrån att man har kommit igång med testningen ordentligt i jämförelse med Europeiska länder.
Tittar man på döda per 1 miljon invånare ligger de fortfarande bättre till än Sverige.
USA har 8 döda per 1 miljon invånare
Sverige har 11 döda per 1 miljon invånare
Italien har mest 178 döda per 1 miljon invånare
Ett antal parametrar påverkar spridningen. Flera av dessa varierar mellan länder och beror på vidtagna åtgärder.
Spridningsfaktorn (basic reproduction number, R₀), som typiskt är 2,5 för COVID-19, måste minskas för att spridningen ska bli långsammare och helst till under ett för att spridningen ska stanna av.
Att testa mycket, som USA och Tyskland gör, har flera fördelar. En är att fler med lätta symtom identifieras, kan sättas i karantän och därigenom upphöra att vara smittspridare.
Antalet som testas är fortfarande en liten del av befokningen. Så länge det är så blir spridningen långsammare när många testas, men den upphör inte.
Resurserna för att testa är inte obegränsade. När det gäller kemikalier, utrustning och personal. Annars skulle fler länder testa mer.
Både USA och Tyskland har också nackdelen att infektionen redan spritts över hela landet. Det gör en inneslutning, som den i Wuhan, omöjlig.
"Bara" 100000 (100k) döda vore bra, sa Trump just. Siffran 2000000 (2 mille) som möjligt dödstal har Fauci nämnt.
Med dom senaste dagarnas ökningstakt av bekräftade fall, så kan USA vara uppe i 10 miljoner bekräftat infekterade om ca tre veckor. Det kan i värsta fall innebära över 100k döda per dag ett par veckor senare. Skrämmande siffror, men ändå en bra bit kvar till flockimmunitet. Om vi räknar med att 60-75% tillfrisknade, av hela befolkningen, ger flockimmunitet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Enydrion
Min prognos för Sverige om tio dagar är 1000 döda, räknar då en fördubbling var tredje dag (så egentligen är siffran för om nio dagar)
Förhoppningsvis har våra små åtgärder lyckats få ner siffran något... Till kanske 700 döda... (En dubblingstakt var fjärde dag)
Jag tror, förenklat, eftersom det finns fler parametrar som påverkar, att det i huvudsak är antalet infekterade för ca två veckor sedan som påverkar hur många som avlider.
Antalet dagar beror på tiden mellan smittillfälle och död. Som varierar, men i länder med bra vård är ganska lång.
Om mitt antagande stämmer så tar det ca två veckor, kanske ända upp till tre till fyra, innan vi ser hur många som avlider.
Kurvan kommer inte att vända ner innan vi lyckats vända kurvan med nya infekterade neråt.
I morse (2020-03-30, 05:42 fick 281 COVID-19-patienter i Sverige intensivvård.
När jag uppskattat hur antalet infekterade per dag utvecklats har jag inte räknat in dom ändrade testrutinerna. Det kan göra att din uppskattning av döda om tio dagar (1000) är mer realistisk än min (338).
Vi får stämma av en bit in i april...
–