Citat:
Ursprungligen postat av
Grollaren
jag undrade över samma sak och frågade en sjukvårdsutbildad person, som sa att viruset lever normalt i andra värdar såsom fladdermöss. Fladdermöss lever i symbios med viruset, människan gör det inte, och klarar inte av det.
Jag har inga länkar eller belägg för denna förklaring. Du får ta det som du vill. Jag presenterar det inte som fakta.
Men det är väl när ett virus vandrar från t.ex en fladdermus som det blir farligt för människan, viruset fungerar ihop med fladdermössen men blir farligt för oss för det är inte anpassat för människor , det är väl därför viruset oftast mutera så det inte tar livet av sin värd.
Låter konstigt att människor inte skulle ha virus i kroppen , jag tänkte på att det sägs att dom flesta har herpes virus latent i kroppen men det bryter inte ut under normala förhållande utan det brukar poppa upp om man får någon annan infektion eller dylik.