Citat:
Ursprungligen postat av
Idiotsverige
Nej de testar mycket mer, därför har de höga siffror av smittade. Dessa isoleras så de inte går omkring och får i sig mer virus ute i samhället, och klarar sig därför bättre. Dödligheten blir lägre om du får i dig mindre virus så dit immunförsvar hinner arbeta. De gör som WHO rekommenderar alltså.
Här i Sverige gör vi tvärtom, vi testar bara när någon har ena foten i graven ungefär. Låter vårdpersonalen jobba sjuka och testar inte ens dessa.
Men det låter märkligt, det är inte mängden virus som avgör hur sjuk man är. Vissa blir väldigt sjuka och har litet antal virus i kroppen medans andra är mer eller mindre nerlusade av virus och blir inte alls särskilt sjuka. Det finns generellt sett ingen korrelation mellan de värdena. Något annat måste spela in eftersom de har 29000 smittade och endast 123 döda, dessutom bara 23 fall i kolumnen serious/critical.
Att Tyskland följer WHOs rekommendationer kan jag tro, tyskarna är ett ordentligt folkslag. Men som sagt, det måste vara något annat som gör att de inte har mer svåra fall.
Att det testas på tok för lite i Sverige vet jag, men jag vet å andra sidan att det byggs om för att få in betydligt mer folk på vissa sjukhus i Stockholm.