2020-03-20, 15:30
  #128101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Så varför är det då tomt på pasta hyllorna i Sverige?

Där jag bor är det fullt igen. Affärer får i regel leverans varannan eller var tredje dag. Det tog slut för att affärerna inte var beredda på att landets lågintelligenta skulle bunkra upp sig på en icke livsnödvändig produkt. Där jag bor har dom sagt att dom är beredda nu.

Vet en affär som har massa Alvedon å läkemedel med då ingen har tänkt på att dom säljer. Även handsprit.

Mest pinsamt måste ju det vara för idioterna som bunkrat nu när hyllorna fylls på igen å all deras ansträngning bara var patetisk.
Citera
2020-03-20, 15:30
  #128102
Medlem
Slashkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
Om en nationens ekonomi kollapsar, händer samma sak med landets viktigaste fungerande funktioner. Bara för att fylla på det, är pengar bara papper. Hur blev papper så kraftfullt?
Sedlar är inte papper. Det är råbomull... men jag fattar vart du är på väg. Det är samma sak som vilken annan valuta som helst. Sten, metall, glas whatever det saknar egentligen värde i sig som man brukar säga det är inte värt mer än pappret det är skrivet på. Och nej det vore (förmodligen) inge bra ifall världsekonomin krashade.
Citera
2020-03-20, 15:31
  #128103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gatyftf
Okej, vad är då syftet? Om det inte är att minska spridning ut i landet?
Är ju också en ganska grov generalisering att i andra "tätorter" bor folk i villor och inte lägenheter och har "mer avstånd". När jag pratar om att dra smitta ut i landet så tänker jag på alla som reser till och från Stockholm från städer som Umeå, Luleå, Lund, Norrköping, Borås etc. Finns rätt gott om lägenheter där också.

Du är Masterchef här. Du vill att människor, alla, ska få samma maträtt som du har precis lagat, uppdrag av kungen, till hela befolkningen. Är det mer effektivt att leverera det till människor med mycket mer avstånd, som bor i villor runt om i landet, eller skulle det vara mer effektivt att leverera det till de människor som bor i en lägenhet, med hundratals invånare i en och samma område, som rör samma dörrhandtag dag till dag, samma nummer knapp tusentals gånger per vecka?

Vilket är mer effektivt och mindre tidsberoende om du skulle leverera en och samma maträtt?
Citera
2020-03-20, 15:31
  #128104
Medlem
Diskuterarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Covid
Global dödsstatistik:

Momentant 10505
Tillväxt: 10% per dag, fördubbling en gång per vecka (egentligan accelererande).

Utveckling:

v13: 21k
v14: 42k
v15: 84k
v16: 168k
v17: 336k
v18: 672k
v19: 1.3M
v20: 2.7M
v21: 5.4M
v22: 10.7M
v23: 21.5M
v24: 43M
v25: 86M (passerar spanska sjukan)
v26: 172M -- slutet av juni

Skärp dig. Man ska ta saker och ting på allvar, men att överdriva så som du gör det är bara löjligt.
Citera
2020-03-20, 15:31
  #128105
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
Han får väl sluta bryta mot lagen helt i onödan helt enkelt.
Men enligt citatet i din kommentar så brukar han inte droger.

Och oavsett så är jämförelsen bra!
Citera
2020-03-20, 15:31
  #128106
Medlem
[quote=qwerty-66|70803313]
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Väldigt enkelt att göra själv, så märkligt att liknande inte visas i media. Här en mer lättläst version där datumen är borttagna:

Ackumulerat antal döda per dag, från och med första dödsfallet (Italien till vänster, Sverige till höger):
QUOTE]

Borde vi inte förskjuta så här?

1 1
2 2
3 3
7 7
11 8
12 10
17 11
21 16
Då har du tagit bort dagar då vi hade 0 dödsfall. Jag ser ingen anledning att göra det, men det spelar snart ingen roll eftersom varken vi eller Italien kommer att ha några sådana dagar under lång tid framöver.
Citera
2020-03-20, 15:32
  #128107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SnilleFix
Folk bryr sig inte.
Just det! Folk är mobilade, nätade, Netflixade, Oroade för valet i USA, Vill slåss, Ja helt enkelt sönderstressade utan att veta om det.

Vi håller för öronen för att slippa höra äckliga politiker bråka om SD, löser om våldtäkter som Dagens mat, Skam Greta skamsen kidnappad fis som bullrar över skog och mark, rån, brott och brått att göra oss osynliga för att hinna värja oss.

Så kommer det färgglada vi hoppats på så länge men visar sig vara det lilla viruset och nu plötsligt skall regeringen vara vis, snabb och klarsynt. Var så god ni fick vad ni röstat på!

Jag tar hellre tant Agda som har torkat en stjärt förut än en snorunge med ny mobil som han är gift med utan barn och stjärttork. De fick allt gratis så nu kan de flytta till Afrika och bidra med deras lika för alla medan jag tar tant Agda alla dar i veckan.

Att tro på att det gyllene förflutna skall komma igen är verkligen naivt förutom livslevande Agda förstås och henne skall vi behålla länge.
Citera
2020-03-20, 15:32
  #128108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sk33
Hoppas vi har rätt. Tror vi kan ha det faktiskt. Om inte alla idioter åker till sälen på påsklovet och drar smitta hem till varenda skola som inte redan är förpestad.
Ja, vår expertis är bättre än europas samlade....
Citera
2020-03-20, 15:32
  #128109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kurt7777
Det är inte så jävligt svårt, man gör som WHO anbefaler, och vad man vet fungerar i andra länder.

Det skulle vara ganska unikt om det rätta sättet att hantera detta, var att göra ingenting ?

Du menar att det fungerar så bra i Italien?
Att göra på samma sak i hela världen är inte rimligt, eller borde vi låsa in folk och sätta militär utanför dörrarna som i Kina?
Funkade ju där så...
Citera
2020-03-20, 15:33
  #128110
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CardinalSin
Ja, delvis kanske men det beror ju på att vi har stora områden glesbygd där ingen eller få bor. De bebyggda delarna är nog inte särskilt mycket mindre täta så det har nog marginell effekt på sista raden.
Lombardiet 420/km2

Men du har kanske rätt i att det inte spelar så stor roll. Wuhan var dock en storstad, så litegrann bör det spela in.
Citera
2020-03-20, 15:33
  #128111
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av obscenitet
Allt handlar om ekonomi och det är klart att man kommer försöka få igång apparaten igen. Nej de kommer inte drabbas eftersom de är prioriterade att skyddas mot smittan. Hemarbete mm.

I USA hade de lite tur... Kan ju alltid hoppas de hann sprida lite där
https://www.buzzfeednews.com/article/addybaird/mario-diaz-balart-first-coronavirus-test-positive-congresss

Hoppas på nån smittad reporter hostas på Dr Tengele
Citera
2020-03-20, 15:33
  #128112
Medlem
Covids avatar
Det är den kurs vi åker på. Bråka inte med matematik.

Citat:
Ursprungligen postat av Diskuterarn
Skärp dig. Man ska ta saker och ting på allvar, men att överdriva så som du gör det är bara löjligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in