Citat:
Delar din bild 400Ben, folktomt liksom på många ställen i Motala. Några äldre brukar sitta i väntrummet kanske. Lördagskväll dock kan innebära mer folk i rörelse, ungdomar tar gärna pendeln till Linköpings uteställen osv.
Har inte hört något om vare sig GM eller BO, vilka det kan tänkas vara. Jag var nere på Coop precis bredvid stationen runt 21, såg ingen märkvärdig aktivitet alls.
Har inte hört något om vare sig GM eller BO, vilka det kan tänkas vara. Jag var nere på Coop precis bredvid stationen runt 21, såg ingen märkvärdig aktivitet alls.
Jag har nog inte vart nere där en fredags eller lördagskväll nu på 2 år men jag är nere vid Coop nu när det öppnat ibland vid 21-tiden på vardagar och det är rätt dött. Jag ser ingen större anledning till att det skulle blivit mer livat där sista åren. Jag gymmade mycket 2017-2018 inne i stan på fredags och lördagskvällar och cyklade sedan hem via Resecentrum och bort mot Sporthallen. Då var aktiviteten alltid väldigt liten. Jag tror inte öppnandet av Coop har dragit till sej massa folk som hänger där på helgkvällarna

Jag är sällan i det där väntrummet men man kollar in ibland och lite aktivitet brukar det vara, men jag vet inte vad för folk.
Citat:
Jag tvivlar på att den enorma mängden personrån vi har haft senaste åren runt om i Sverige, där offret blir knivskuret av gärningsmännen, endast skulle utföras av gärningsmän med psykisk ohälsa. Speciellt som gärningsmännen ofta är flera stycken. Men kanske menade du specifikt i Motala?
Nej, personrån är en egen kategori. Att slumpmässigt attackera någon med kniv, utan syfta att råna, är nästan uteslutande psykisk ohälsa. Personrån som slutar med knivskurning är rån som spårar ut.