Angående Lunarstatusen
				
				
			
			
				Alla vanliga dödliga (gamers ;)) är likadana, dom vill ha en HOWTO på allt.
Visst kan det vara bra med en guide ibland men om man använder det i rätt syfte. (För att lära sig och försöka förstå vad som menas med det som står och inte bara följa punkterna.)
Ett exempel.
Kalle är en nyfiken person som vill fiffla sig runt skolans säkerhet.
Han sitter på skolan och utforskar deras datorsystem hela dagarna, till slut hittar han ett säkerhetshål.
Dom andra i skolan vill också veta hur man gör.
Dom tjatar på Kalle hela tiden och till slut berättar Kalle hur man gör, när dom får reda på det så säger dom "Äsch, var det så simpelt, j*vla lamer".
Efter ett tag så täpper administratören igen hålet och alla blir paffa (För att dom vet inte ens hur det fungerade från börja) utom Kalle som snabbt hittar ett nytt hål.
Denna gången är Kalle tyst och talar inte om att han har funnit det. (Han får höra massa kommentarer om hur duktig han tror att han är och att han inte kan hitta ett till säkerhetshål.)
I mina ögon är kalle en hackare som vill utforska systemet för att det är skoj att lära sig hur det fungerar.
Dom andra har inte förståt vad som har hänt och kommer aldrig att göra det om dom inte slutar spela sina meningslösa dataspel
(Nintendo är det enda som gäller :P) och börjar ägna sig åt datorsäkerhet m.m.
Det är inte bara kunskapen som gör en hackare till en hackare utan också attityden. (Min personliga åsikt)
/....
(Based on a true story. ;))