Citat:
Ursprungligen postat av
badger404
Jag ska skriva gymnasiearbete, och min frågeställning kommer att vara om det går att bygga en dator med X budget. Jag har dock inte bestämt mig för vilken budget som jag kommer att ha, jag undrar därför vad den lägsta budgeten man skulle kunna ha för att bygga en dator hemma.
Enklast är ju att du sätter dig med exempelvis Prisjakt. Jag plockade ihop ett komplett system med en Celeron G4930, 128 GB SSD, 4 GB RAM etc och det landade på 1700 kronor. Kör på Linux så slipper du kostnaden för Windowslicensen.
Är det ett vettigt bygge - tja, kommer förmodligen kännas helt ok för normal användning, i.e. lite surfande, ordbehandling etc. Skulle jag själv valt dessa komponenter eller försökt bygga en ny dator för de pengarna - nix! Antingen ökat på budgeten till iaf dubbla eller satsat på begagnade prylar. Men eftersom detta endast är ett teoretiskt bygge så kan du ju själv välja vad du vill satsa på.