2019-12-14, 07:21
  #1
Medlem
Minns ni när SVT fälldes av granskningsnämnden om konspirationsteorier som visat sig vara sanna och verklighet nu

https://www.youtube.com/watch?v=1Hl9QRMjVCA

SVTs Agenda fälls i granskningsnämnden för ett inslag om konspirationsteorier 1 maj i år där Vakens grundare Mikael Cromsjö deltog.

Vi hoppas att detta ska leda till en mer ärlig och genomtänkt nyhetsrapportering kring de ämnen som alternativmedia likt vaken.se lyfter fram.

Varför SVT vill driva en teori om att "judarna ska ta över världen", och sedan tillskriva detta till Vaken.se och Mikael Cromsjö har vi fortfarande inte fått något svar på. Är det fler tillfällen där SVT själva klippt ihop egna historier eller är detta enda gången?

Varför lyckas inte svenska journalister göra seriösa granskningar av den 11:e september 2001? De flesta av artiklar och TV-program som tar upp den breda misstro som existerar mot den officiella versionen använder liksom SVT Agenda en förlöjligande ton, gör kopplingar till för ämnet irrelevanta distraktioner som t.ex. UFOn och antisemitism istället för att själva göra en utredande granskning.

En snabbt växande skara med mer än 1600 professionella arkitekter och ingenjörer arbetar för en ny utredning. Det är även vad de drabbade familjerna som förlorade anhöriga vid attackerna efterlyser! Läs mer på: nyccan.org och ae911truth.org

När krav på vetenskaplig granskning av händelserna den 11:e september 2001 ökar möts det i svensk massmedia med kommentarer och reflektioner som hamnar långt utanför den vetenskapliga metoden.

Vaken.se vill veta när svenska journalister kommer ta ett vetenskapligt ansvar och verkligen granska data som finns tillgänglig?

Läs även artikeln "Vaken.se i SVT Agenda":

https://www.vaken.se/vaken-i-svt-agenda/

Granskningsnämnden fäller SVT för osann antisemitisk koppling mot Mikael Cromsjö (vaken.se)

https://www.vaken.se/granskningsnamn...msjo-vaken-se/

SVT Agenda fälls för att ha sammankopplat Mikael Cromsjö med antisemitism

https://newsvoice.se/2011/11/svts-ag...-antisemitism/

"Hälsosam skepsis" - Dansk dokumentär om 11 september 2001

https://www.vaken.se/halsosam-skepsi...eptember-2001/

- Statsvetaren Terence Fell om 11:e september 2001 "Det skulle inte förvåna mig om det var en så kallad falskflaggattack"

https://www.vaken.se/statsvetaren-te...skflaggattack/

Vad hände egentligen med Byggnad 7 - Svensk text

https://www.vaken.se/vad-hande-egent...7-svensk-text/
Citera
2019-12-14, 11:36
  #2
Medlem
franges avatar
Nej, det minns jag inte. Vilket datum skedde detta?
Citera
2019-12-14, 11:37
  #3
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Annasvensson32
Varför lyckas inte svenska journalister göra seriösa granskningar av den 11:e september 2001?

Rimligen eftersom konspirationsteorierna helt enkelt inte håller för vetenskaplig granskning, medan de officiella teorierna gör det.. Tar man in och granskar fakta och åsikter från båda "läger" på ett objektivt sätt så finns det helt enkelt inte mycket kvar att göra ett tv-program om - i alla fall inte om man inte vill riskera att framstå som nedlåtande gentemot truther-rörelsen.
Citera
2019-12-14, 11:37
  #4
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frange
Nej, det minns jag inte. Vilket datum skedde detta?

1 maj 2011 enligt första länken i första inlägget i tråden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in