Citat:
Ursprungligen postat av
scontri
Nej, absolut inte. Till kök och dusch Har man dragit 83 eller 75mm-rör sedan urminnes tider. En toalett kräver 110-rör.
Men för att svara på frågan så vågar jag påstå att det hur man än gör blir så pass stort jobb att man kommer vara tvungen att förstöra tätskiktet i befintligt våtrum och därmed måste renovera hela rummet.
Vi måste ha olika definitioner på vad som är urminnes tider i så fall.
Bor själv i klassisk 50-talslägenhet med avloppsrör i gjutjärn där samma dimension är använd för såväl kök som badrum med toalett och det är inte ett 83 eller 75 mm rör.
Tom handfatet i badrummet sitter direkt påkopplat till ett 110 mm och övergången orsakar ständigt problem med luftläckage. Ovanstående kan iofs bero på att avstånden mellan dusch, handfat och köksho inte överstiger 2.5 m från en central mittpunkt, dvs anslutning till byggnadens stamnät.
När mormors bostadsrätt, byggnad från 1932, totalrenoverades med anledning av stambyte var även där dimensionen densamma men bara vertikala delar i gjutjärn medan de horisontella var utav glaserad keramik sk Höganäsrör.