Citat:
Ursprungligen postat av
Prodelin
Som sagt, kontakter är allt idag, har du ett namn i branchen och jobbat dig upp till en känd status och du har många kontakter som kan gå god för dig att du är duktig och kompetent får du vilket jobb som helst och kan begära det du vill i lön, det handlar inte om ålder och annat.
Som arbetsgivare vill man ha en känd, en som vet sina saker och har ett track record med mycket kontakter som kan backa upp din kompetens att du kan dina saker, då är du i säker hamn, utan det är du ganska körd i Sverige om du ska bli anställd.
Skulle du anställa en okänd på intervju? jag menar det är som att köpa grisen i säcken.
Alltså, är det ganska svårt att byta bransch och pröva något nytt. Efter en viss ålder förväntas man vara "specialist" i sin bransch.
Dessutom, hur ska man hinna underhålla alla kontakter när man även har ett familjeliv ? Eller flytta till annan ort ?
Man kan vara utåtriktad till en viss gräns, men om man är som jag, är lite introvert, är det ju kört (har jobb) att ta sig vidare, om man nu skulle vilja det.
Varför lägger arbetsgivare upp en massa platsannonser när de ändå hittar sina anställda bland vänner, bekanta och linked in ?