2025-01-23, 10:46
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BarbaDonkey
Kanske kommer dessa bluffbolag att blåsa fel person någon gång, någon som inte har mycket att förlora.

Aktuellt i media just nu har ju varit VDn för det där sjukvårdsbolaget som blev skjuten och att mördaren hyllas av många, så kanske börjar vanligt folks tålamod tryta och det blir mer accepterat att bruka våld mot uppenbara samhällsparasiter.

FYP lite grann så det blir tydligare att det var mördaren som hyllades unisont, från folk på såväl höger- som vänsterkanten.

Och det är en jämförelse som inte är helt orimlig eftersom det i båda fallen handlar om totalt samvetslösa svin som får verka utan att någon myndighet bryr sig. (Även om jag personligen är emot våld och ser livet som okränkbart så skulle jag nog inte gråta mig till sömns om någon tog knäna på dem.)
Citera
2025-01-24, 08:37
  #122
Medlem
B´stards avatar
Det märkligaste är väl varför paret Ettwein bor i ett kedjehus i Löddeköpinge? Inte nåt vidare flott område...
Citera
2025-01-26, 13:41
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B´stard
Det märkligaste är väl varför paret Ettwein bor i ett kedjehus i Löddeköpinge? Inte nåt vidare flott område...
Johanna är bara anställd, ej delägare.
Hennes man är statstjänsteman, inga miljonflöden den vägen heller.

Däremot har ägarparet Lindb*rg varit snabba att realisera vinsten.
De köpte ett strandnära hus på det exlusiva fiskeläget Vikhög i höstas.
10 miljoner kr fick dom ge för detta fina sekelskifteshus på 154 m².

https://www.sydsvenskan.se/2024-11-2...00-000-kronor/
https://www.booli.se/bostad/2625502

Intressant att se hur de nu försöker sopa bort sig själva från internet. De har försökt plocka bort sig själva från diverse upplysningstjänster, och i förra veckan lämnade Jimmy sin position som ledamot i Svealands Elbolag AB.

Makarna Lindb*rg är fortfarande skrivna på sin gamla adress i Löddeköpinge, ekonomin räcker till för dessa två boenden samtidigt. Kanske blir gamla huset en "utflyttningspresent" till barnen.

Otroligt att detta inte granskas mer av media. Detta är ett rent missbruk av den avreglerade elmarknaden. Nästan samtliga av sveriges 150 elhandelsbolag är kommunalt ägda / ekonomiska föreningar kopplade till elnätsbolag eller elproduktion, majoriteten av dem säljer el till självkostnadspris som en ren service till medborgarna.
Egentligen är det helt omöjligt för privata aktrörer utan elnät/produktion att konkurrera på denna marknad. Kostnaden för marknadsföring och backoffice överstiger med mycket bred marginal intäkterna, om priset skall vara i paritet med priset hos de kommunala bolagen / ekonomiska föreningarna. Elhandel kommer alltid att vara en lågmarginalbransch.

Det är bara genom vilseledande, brytavgifter, skyhöga påslag, fulsälj, övertagande av Stenviks kundstock etc dessa skojare har vaskat fram sina mångmiljonvinster.
Citera
2025-01-26, 13:42
  #124
Medlem
En annan fruktansvärd konsekvens av denna ligas framfart är att de planterar en misstro mot staten bland svenska medborgare.
Cheap Energy har låtit en serietecknare rita serien "Palle och Energitjuvarna", som är en enda lång konspirationsteori som går ut på att svenska staten och övriga stora elproducenter avsiktligt håller upp elpriset, och att Cheap Energy är de enda som är modiga nog att påtala detta problem. Cheap Energy räddar också en professor från avrättning genom elektriska stolen. Professorns brott är att han "vet sanningen", och hålls fången i riksdagshuset alt. Rosenbad.

Serien används alltså som säljmaterial för att få kunder att teckna elhandelsavtal med ett av markadens högsta påslag 16 öre. Ingen vettig människa med koll på elbranschen skulle ingå avtal med såna här skojare. Strategin är givetvis att nå sårbara kundgrupper t.ex. äldre eller nyanlända invandrare. Cheap Energy:s hemsida har tre översättningar: svenska, engelska och arabiska.
__________________
Senast redigerad av Skewie 2025-01-26 kl. 13:44.
Citera
2025-01-26, 18:16
  #125
Medlem
Ju mer man undersöker Cheap Energy, desto mer framstår det som att bolagets fokus är att blåsa invandrare.

Varje översättning av cheapenergy.se implementeras som en egen subdomän.
I början hade de bara en svenskspråkig sida (aktiv från hösten 2020 och framåt).
2023 kom en engelskspråkig. Senare, under hösten 2023, lades den arabiskspråkiga översättningen upp.
Då tillkom även subdomänerna so, es, fa vilket sannolikt står för somaliska, spanska och farsi (=persiska). Dessa översättningar av hemsidan har hittills inte implementerats, kanske har de inte motsvarande språkkompetens i sitt callcenter.

Att ett privat och väldigt anonymt säljföretag prioriterar översättningar till utomeuropeiska språk är anmärkningsvärt. Ett seriöst företag i denna bransch håller sig till svenska och presenterar i stället ledningsgruppen, ägarförhållanden och företagets historia på hemsidan.


Historik för Cheap Energys subdomäner:
2023-03-14 en.cheapenergy.se
2023-08-25 ar.cheapenergy.se Innehåll på arabiska lades upp hösten 2023

2023-10-06 so.cheapenergy.se omdirigeras till cheapenergy.se
2023-10-06 es.cheapenergy.se omdirigeras till cheapenergy.se
2023-10-10 fa.cheapenergy.se omdirigeras till cheapenergy.se

2024-01-31 no.cheapenergy.se omdirigeras till cheapenergy.no
2024-01-31 fi.cheapenergy.se Parkerad
Citera
2025-02-04, 01:27
  #126
Medlem
Nu har det danska bolaget GNP Energy bytt namn till Cheap Energy.

Därmed har Lindberg och Gustafsson tvättat bort hela detta skandalomsusade varumärke från sin koncern (men internet glömmer förstås inte...)

mars 2023: GNP Energy Sverige -> Svekraft AB
juni 2023: GNP Energy Finland -> Hehku Energia OY
juni 2023: GNP Energy AS -> Elify Energy Norge AS
juli 2023: GNP Energy Norge -> Kilden Kraft AS
jan 2025: GNP Energy Danmark -> Cheap Energy Danmark ApS

Bakgrunden är att Martin Henrik Gustavssons mångåriga affärspartner Glenn Nøstdahl ertappades med olagligheter i hanteringen av GNP Energy:s kundstock hösten 2022, så han tog bort bolaget från börsen och paniksålde GNP-koncernen till Stockholms Elbolag i devember 2022. I samma vända uppdagades även oegentligeter i det finska GNP Erergy.
Jimmy och Martin satte direkt igång med namnbytena, började med svenska och finska bolagen som hade stor omsättning. Danska bolaget hade nästan inga kunder, så det kunde man lika gärna vänta med.

Det är väldigt dyrt att växa av egen kraft genom telemarketing, växa genom förvärv kan vara mer kostnadseffektivt.
Det är just därför som Jimmy och Martin nu har köpt elhandelsbolag från både Glenn Nøstdahl och Thommy Stenvik. Spelar ingen rolll att alla bolagen är skumma, det viktiga är kundavtalen. Elify har förmodligen aldrig haft fler avtal än nu. Visserligen tappar Stockholms Elbolag kunder men Motala Energi och finska Hehku är hyfsat stora nytillskott i koncernen och man lägger stora resurser på att få Cheap Energy att växa i hela norden, märket har dessutom blivit ett brand inom laddstationer.

Se även denna uppdaterade karta över nätverket.
Norska Elify Energy Norge AS är alltså en underkoncern till Stockholms Elbolag, som i sin tur ligger direkt under koncernmodern Elify Energy Group AB.

Notera bolaget Morninglight Operations AS. Syftet med detta bolag verkar vara container för anställd personal, kontorsavtal etc. Dvs om man behöver avveckla/konkursa något av elhandelsbolagen kan man låta affärerna rulla på som vanligt genom att varje bolag bara sköter sin egen pusselbit. Varje land har minst ett bolag med namn xxx Operations xxx.
Citera
2025-02-04, 03:13
  #127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skewie
Men de grova pengarna kommer sannolikt från anvisningspris och brytavgifter.

Vilket nätbolag använder sig av Stockholms Elbolag som anvisningsleverantör?
Låter ju lite anmärkningsvärt...
Citera
2025-02-04, 09:46
  #128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Engineer
Vilket nätbolag använder sig av Stockholms Elbolag som anvisningsleverantör?
Låter ju lite anmärkningsvärt...
Så vitt jag vet har ett elhandelsbolag rätt att låta ett tidsbegränsat fastprisavtal övergå till ett anvisat avtal (när avtalstiden löpt ut).
Så var det åtminstone tidigare, kanske har ändrats nu.
https://www.byggahus.se/forum/thread...lbolag.443740/

Stockhoms Elbolag (och resten av Elify) har alltid försökt få kunderna att välja tidsbegränsat fastprisavtal,
fram till sommaren 2022 erbjöd dom enbart sådana fastprisavtal, vilket är både dyrt och riskabelt för kunden. Det är detta upplägg som Elify:s ägare byggt upp sin förmögenhet på.

Sommaren 2022 började Elify erbjuda rörligt timpris utan bindning.
Sommaren 2023 började Elify erbjuda rörligt månadspris utan bindning.

Elify har alltså kämpat emot de rörliga tillsvidareavtalen väldigt länge, de har hellre velat få över kunderna på tillsvidarepriser utan avtal (=anvisningspris). Nu har den allmänna kunskapen om elavtal ökat, så det är inte längre lika lätt att vilseleda kunderna. Merparten av konsumenterna vet vid det här laget att man i princip kan köpa el till självkostnadspris om man byter elbolag någon gång om året. Inget fristående elhadelsbolag kan någonsin konkurrera med det.

Kanske kommer Elify i framtiden att tjäna pengarna på sina höga påslag (ligger på skyhöga 15-20 öre/kWh) snarare än anvisningspris och brytavgifter.
Citera
2025-02-12, 13:11
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skewie
Så vitt jag vet har ett elhandelsbolag rätt att låta ett tidsbegränsat fastprisavtal övergå till ett anvisat avtal (när avtalstiden löpt ut).

Aha. Tillsvidare-avtal alltså. Då har man någon gång aktivt valt den iaf.

Anvisningsel är det man får om man har ett elnätsavtal men inte valt någon elhandlare, då anvisas man ett av nätbolaget. Vanligen ett elhandelsbolag i samma koncern som elnätsbolagen men inte alltid. Men att något nätbolag skulle använda sig av något av Elifys bolag för anvisningsel lät alltför anmärkningsvärt.
Citera
2025-04-05, 07:14
  #130
Medlem
Jimmy och Anna Lindberg fortsätter expandera varumärket Cheap Energy.

Nu har dom bytt namn på Kraftviken Energi AB till Föreningsel Elhandel Sverige AB.
Org nummer 559170-0108.
Dom har även köpt domänen foreningsel.com samt registrerat ytterligare ett varumärke som föreställer Cheap Energy-fåret tillsammans med texten "föreningsel".

Verksamhet uppges vara
Förmedling av kontrakt avseende energiförsörjning; Import- och exportagentur inom energiområdet; Jämförelsetjänster avseende energipriser; Förmedling av kontrakt avseende av elektricitet [...]

Tillhandahållande och distribution av elektricitet; Tillhandahållande av information avseende distribution av elektricitet [...]
Eftersom de nämner både kontrakt och distribution får man anta att verksamheten kommer att handla om avtal med laddstolpar på något sätt, och att målgruppen är föreningar.

Det enda man kan vara helt säker på är att det blir svindyrt för konsumenterna.
Makarna Lindberg tog som bekant ut 10 miljoner i vinst från Elify-koncernen i höstas och köpte ett hus nere vid stranden för pengarna. Det gav antagligen mersmak.

Uppdaterad karta över nätverket.
Citera
2025-04-08, 13:17
  #131
Medlem
jävla bajskorvar till människor.

Hur kommer detta sluta? Kommer alla dessa anmälningar inte leda någon vart när bolagen kommit upp till låt säga 500 miljoner i omsättning?

Stackars människor
Citera
2025-04-10, 23:13
  #132
Medlem
Stoppables avatar
Ja, så dom håller alltså på fortfarande.
Hjälpt många kunder genom åren att komma ur dessa vidriga avtal.

Tips till er som sitter fast i såna här avtal:
Om ni inte orkar ta "fighten" att komma ur avtalen så ring upp nätägaren och fråga vad ett "skäligt" pris är.
Sedan betalar ni det skäliga priset. Ni får själva räkna fram det på varje faktura.
Således kan Elhandlaren inte stänga av strömmen pågrund utav obetalda fakturor.
De kan däremot skicka det vidare till diverse skojare till inkassobolag, men går det dit så bestrider ni det även där.
Kronofogden kommer ALDRIG driva in såna här typer av skulder när det är "oskäligt".

Källa: Energimarknadsinspektionen

Nu är dessa skojare bara en i mängden. Det finns otroligt många som gör liknande grejer i mindre skala, men som skadar många likförbannat.
Det tas fullmakter och flyttas anläggningar hej vilt, det skrivs 10 års avtal med +30 i dolda påslag men +3 påslag som visas osv osv.

Telekom-branschen brukade vara smutsig, men Elbranschen sprang förbi och drog iväg i rejäl turbofart för mer än 10 år sedan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in