Citat:
Ursprungligen postat av
Turphiee
Förvisso sant, men om jag tolkat din efterforskning rätt så byttes namnet på kontot innan Wilma faktiskt var försvunnen (eftersom hon sågs dagen efter twittrandet upphörde). Det skulle heller inte förklara interaktiviteten med de andra kontona.
Som du säger själv så är det första inlägget från 5/11 ganska kryptiskt, och någonstans långt bort i fjärran börjar man fundera på om detta faktiskt var planerat sedan en längre tid.
Det har ju figurerat lite teorier och påståenden om att polisen ska ha hittat sökningar i mgm: s dator som pekat på att han behövde hjälp att dumpa kroppen mm.
Vore intressant att veta om detta är korrekta uppgifter, och isåfall när dessa sökningar har gjorts.
Är de gjorde runt början av Nov. så kan man vara ganska övertygad om att det är planerat, och att kontona är en del i det hela. Dock en del som iaf inte jag förstår vitsen med
Som jag skrev i inlägget här:
(FB) Wilma Andersson 17 Uddevalla försvunnen 13/14 nov. 2019. Sammanfattning i trådstart.
, så ändrade Twitter-kontot "1186054619388092416" namn från "angelshollywoo" till "wilmanouvelle" någon gång mellan kl. 10:49 och 16:06 den 13 november 2019.
Och kontot "1186039032909836289" ändrade namn från "lovemygirls999" till "96yoseff" någon gång mellan 24 oktober 2019 kl. 16:39 och 13 november 2019 kl. 17:47, då det första och enda inlägget med "96yoseff" som användarnamn gjordes, alltså detta:
https://mobile.twitter.com/96yoseff/status/1194658119873372162
Att det var det första och enda inlägg som "96yoseff" gjorde kan man se här:
http://web.archive.org/web/*/http://twitter.com/96yoseff/*
Det kan dock ha gjorts något inlägg som sen togs bort, innan archive.org-crawlern hittade det.
I rubriken till den här tråden står det att Wilma försvann 13 eller 14 november 2019, och jag vet inte exakt när människor började undra var hon var.
Möjligen om någon har som jobb att hålla koll på tex försvinnanden, eller om någon propaganda-bot har gjort namnändringen automatiskt. Efterlysningen gjordes väl av systern på en Facebook-sida just för aktuella händelser? Frågan är exakt när efterlysningen gjordes, om den nu ens gjordes 13 november?
Att MGM skulle gjort sökningar på sin dator om att dumpa kroppar tror jag på när polisen säger det.