Ulf Nyström 650818 Fredriksberg
Lite för lite skadestånd men för att vara Sverige är det kanske ok.....(och för min del skulle han kunna sitta och ruttna i buren för evigt)
https://www.dt.se/artikel/valdtog-oc...pulerade-henne
Våldtog och utnyttjade sin styvdotter i åtta år – man döms till fängelse: "Manipulerade henne"
En man från Ludvika kommun har dömts till sju års fängelse för att under åtta års tid ha sexuellt utnyttjat sin styvdotter. Han döms mot sitt nekande för flera bland annat fall av grov våldtäkt mot barn.
Händelserna avslöjades när kvinnan i vuxen ålder valde att anmäla styvpappan.
Styvdottern har i tingsrätten berättat att styvpappan börjat utnyttja henne sexuellt när hon var 14 år gammal. Det ska ha börjat med att han börjat prata "snusk" med henne och visat henne porrfilmer. Han fick henne även att skicka nakenbilder på sig själv.
Varje helg förekom någon form av sexuell handling mellan dem
Hon har beskrivit att hon själv kände att det var fel men att mannen vid upprepade tillfällen sagt att relationen var normal och att "det ingen vet mår ingen dåligt av". Hon beskriver att hon "i efterhand förstått att han manipulerade henne" och att hon blev "hjärntvättad".
"Varje helg förekom någon form av sexuell handling mellan dem", har hon berättat i rätten.
Mannen döms till sju års fängelse av Falu tingsrätt och han ska även betala skadestånd på 350 000 kronor till kvinnan. Foto: Mikael Hellsten/Arkiv
Mannen döms till sju års fängelse av Falu tingsrätt och han ska även betala skadestånd på 350 000 kronor till kvinnan. Foto: Mikael Hellsten/Arkiv
Styvdottern har berättat att hon gradvis mådde sämre av relationen men att styvpappan höll henne kvar i hemmet. När hon flyttade till slut hemifrån och 2017 berättade hon för sin partner om övergreppen och polisanmälde sedan styvpappan.
Mannen häktades i oktober 2019 och åtalades i januari i år.
Han nekar helt till att ha haft en sexuell relation med styvdottern och menar att hon vill sätta dit honom men att han inte förstår varför.
Flera personer har dock vittnat om att de upplevt att den nu dömde mannen och styvdottern haft en relation som upplevdes som för nära. Flera orosanmälningar har också gjorts under åren. Styvdottern har bland annat berättat att de båda vid ett sådant tillfälle kommit överens om att inte säga något.
Följer ett väl känt mönster i liknande fall
Tingsrätten bedömer att kvinnans berättelse är trovärdig och detaljrik och att hon, trots att händelserna inträffade för så pass lång tid sedan, ändå kan precisera dem tidsmässigt. Att hon först i vuxen ålder berättat om händelserna minskar inte trovärdigheten menar tingsrätten. "Det följer ett väl känt mönster i liknande fall", skriver man i domen.
Rört sig om ett högt antal gärningar, säkerligen totalt överstigande ett hundratal
Han döms alltså till sju års fängelse. Totalt åtalades och döms mannen för fem fall av grov våldtäkt mot barn, två fall av sexuellt övergrepp mot barn och tre fall av grovt sexuellt utnyttjande av person i beroendeställning samt för grovt olaga hot.
Enligt tingsrätten har "brottsligheten har haft en systematisk karaktär under en stor del av målsägandens uppväxttid" och att han därför har visat hänsynslöshet och råhet, varför brotten bedöms som grova.
"Under alla förhållanden har det rört sig om ett högt antal gärningar, säkerligen totalt överstigande ett hundratal", skriver man i domen.
Han döms även att betala 350 000 kronor i skadestånd till kvinnan.