Detta kommer från VK.
Citat:
En man sitter häktad i Umeå misstänkt för bland annat våldtäkt mot barn och sexuellt övergrepp mot barn. – Från att vi fick reda på misstanken har det gått ganska fort till dess att vi har agerat, säger kammaråklagare Petra Lundberg.
I tisdags förra veckan greps och anhölls en man i 35-årsåldern hemmahörande i en av Umeås kranskommuner på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt mot barn, två fall av sexuellt övergrepp mot barn och sexuellt ofredande.
– Det handlar om ett och samma barn. Jag vill inte uttala mig om vilken relation han har till barnet, och vill inte gå in på barnets ålder, säger kammaråklagare Petra Lundberg.
Någon som vet mer?
..............................
Delar av artikeln bortredigerad enligt regel 1.02 - upphovsrätten. Texten lagd i citatruta för tydlighetens skull.
/Mod