30% av nybilsförsäljningen i Sverige sker genom privatleasing, så det säger ingenting alls egentligen.
I min familj har vi två bilar, varav en på privatleasing. Frugan kör den.
Min bil är tjänstebil.
Krasst sett ”äger” vi ingen av bilarna alltså, men vi bor bra i villa strax utanför Göteborg, tjänar betydligt mer än medelfamiljen, osv.
Hade jag inte haft förmånen att ha tjänstebil hade vi väl ägt en visserligen, men förmodligen inte båda. Flexibiliteten i leasing är bra.
Men hur som.
Det säger ingenting om inkomsten alltså. Inte om man inte vet något om personen i övrigt.
Men det är ju klassikt med jante. Bilar har alltid varit föremål för sådant.
Varför bryr man sig egentligen? Spelar det någon roll om grannen leasar? Har ni inget annat att bry er om verkligen?
Citat:
Under sista halvåret 2018 uppgick andelen privatleasade bilar, sett till det totala antalet privatregistrerade personbilar, till 37 procent. Ser man enbart till december 2018 var siffran så pass hög som 42,1 procent.
https://teknikensvarld.se/manga-oppn...for-allt-unga/