Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2019-09-20, 14:47
  #1
Avstängd
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
https://www.expressen.se/nyheter/she...-efter-lofven/
Efter 25 år i politiken förbereder sig Ardalan Shekarabi, 40, på att ta över som partiledare efter Stefan Löfven – och lanserar ett eget politiskt program.

I det dolda har civilministern rest runt i partidistrikten och byggt upp ett starkt nätverk i hela landet.

– Han har i stort sett alla rätt, säger S-statsvetaren Stig-Björn Ljunggren, som tror att Löfven avgår 2021.

Citat:
https://www.svd.se/s-topp-hyllar-she...grationsutspel
Civilminister Ardalan Shekarabis (S) inlägg på Facebook är nytt kapitel i Socialdemokraternas hållning i migrationsfrågan, det menar Eskilstunas kommunalråd Jimmy Jansson:

– Jag tycker att det är befriande att höra en väldigt tydlig åsikt.
Om man söker på Shekarabi på FB ser det inte helt rätt ut. Persoligen vet jag nästan ingenting om honom trots att jag är politiskt intresserad, han syns aldrig i media eller i utspel i mina kanaler. Någon som tror på detta?

Jag googlar på Ardalan. Det finns nästan ingen på jorden som heter så? Någon som vet urpsrunget på det namnet, någon historik utöver wikin?

Citerat från wikin:
"Under sin tid som civilminister har Shekarabi också varit en av de socialdemokratiska politiker som aktivt sökt debatt med Sverigedemokraterna"
__________________
Senast redigerad av Lund-NoGo-zone 2019-09-20 kl. 14:53.
Citera
2019-09-20, 14:48
  #2
Medlem
lone stars avatar
Ardalan Shekarabi, nästa statsminister?

Enligt expressen i dag förs han fram av S som nästa statsminister efter Stefan Löfve’n. Om så blir..vad kan vi förvänta oss? Han har iranskt ursprung..påverkar det hans styre om han blir statsminister? Några citat från Ardalans förflutna som visar var vi har honom? Slutligen, kan det bli sämre än under Löfve’n? Rimligen lär det attrahera många invandrarskaror och pk kvinnor med en invandrare. Vad vet vi om hans ev religösa sammanhang? Vi kan ju ha honom lanserad innan nästa val..så viktigt få en bild av vad som händer. Det enda jag sett av honom i princip, var i slutet på kända dokumentären om Filipstad/invandringsproblematiken och glesbygdskommunernas kris. Där gav han svar på lösningar i sann Stefan Löfve’n anda. Totalt politiskt ordbajseri utan substans. Det gör att jag lutar åt sann ingen styrning alls a la osynlig svetsare.

Inga rasistiska, utan genomtänkta svar önskas.
Citera
2019-09-20, 14:49
  #3
Avstängd
Vem är detta? Låter som en maträtt
Citera
2019-09-20, 14:49
  #4
Medlem
Det blir ingen skillnad.
Citera
2019-09-20, 14:50
  #5
Avstängd
Sprutar nog till i kalsongtrosan om vi får en blatte till SM, hos många svenskar. Kör på säger jag.
Citera
2019-09-20, 14:50
  #6
Medlem
lone stars avatar
Tror tyvärr ni kan ha rätt.
Citera
2019-09-20, 14:51
  #7
Avstängd
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JalleKalleBalle
Vem är detta? Låter som en maträtt
Sveriges totalt okände civilminister. Hur ska han kunna leda ett parti eller ännu mer ett land?
__________________
Senast redigerad av Lund-NoGo-zone 2019-09-20 kl. 14:55.
Citera
2019-09-20, 14:52
  #8
Medlem
Niggerss avatar
Klona Christer Pettersson och befria Sverige en gång till. Sossarna kommer göra en Mona Sahlin 2010 med Shekarabi som statsminister. Namnet kan inte uttalas och han är dessutom korrupt.
Citera
2019-09-20, 14:54
  #9
Medlem
Skulle vara bra om Socialdemokraterna visar sitt sanna ansikte utåt.
Citera
2019-09-20, 14:54
  #10
Medlem
Ja det skulle väl vara i Sverige då som en illegal invandrare kan bli statsminister.
En kriminell illegal invandrare dessutom.
Han fuskade med medlemssiffrorna under sin tid som ordförande i SSU. Som bekant får man bidrag från staten efter hur stort antal medlemmar man har.
Dessutom förskingrade han pengar ur någon kassa som skulle gå till bistånd. Han o hans polare söp upp pengarna istället.

Bra val till kandidatplats.
Jävla sopa!
Citera
2019-09-20, 14:55
  #11
Avstängd
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lahavana
Skulle vara bra om Socialdemokraterna visar sitt sanna ansikte utåt.
Sitt nya ansikte får det bli i så fall. Löfven är värre för landet när det gäller t.ex invandring än Shekarabi, som en av artiklarna i TS tar upp.
Citera
2019-09-20, 14:55
  #12
Avstängd
Är inte han turk-syrian?

Har alltid trott det.

Inget kan bli sämre än Löfvet. Isen med en blatte som partiledare spräcktes redan när Negern tog över Liberalerna.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback