Citat:
Ursprungligen postat av
Teofrastus
Det du beskriver liknar snarare klassisk protestantism. Den obefläckade avlelsen, nämligen att även Maria skulle vara fri från synd, har ju ingen stor teologisk betydelse. Dogmen förekommer inte inom protestantismen. Jag visste inte att jansenismen levde vidare. Men om rörelsen idag står för andra ideal, så är det ju inte jansenism enligt Pascal.
Visst finns det likheter med protestantismen, vilket beror på att janseniterna delvis kritiserade samma inslag i katolicismen som de protestantiska reformatorerna gjorde. Janseniterna anklagades av andra katoliker för att vara kalvinister eftersom det fanns inslag av predestination i deras lära.
De progressiva strömningarna i den gammalkatolska kyrkan (kvinnliga präster, HBT-tolerans m.m.) har dock ingen uppenbar koppling till dessa idéer, vilket är varför jag undrade om fröet till dem fanns redan inom jansenismen.