Citat:
Ursprungligen postat av
Erzebet
Jag skulle ställa frågan vad hände egentligen runt 2011 eller 2012 i detta äktenskapet? Det ligger med all säkerhet en orsak till detta infekterade bråk i botten. Att vara alkoholist och rörig samt sjuk är inget som man ska se ner på utan vem som helst kan hamna i den situationen. Frågan är då varför H sparkar den som redan ligger ner. Han tar chansen när K är som mest under isen vilket jag tycker är dålig stil.
Har du hängt med dåligt eller?
Då en intervention genomförs 2012 så innebär det att Karin har
inte bara supit i några månader utan i flera år för då samlas släkt och vänner för att försöka få henne att sluta supa.
Gränsen är nådd.
"I september 2012 gjordes en intervention, där släktingar och vänner samlades till ett möte med Karin angående hennes alkoholvanor. Det blev som att hälla bensin på en eld."
"Själv har han varit medberoende och trott att situationen skulle bli bättre längre fram. Han och Karin har gått i parterapi och själv har han sökt annan hjälp, bl.a. i form av terapi och analys."
En alkoholist gör livet till ett helvete för alla, barn, man, syskon, föräldrar, vänner osv.
Där har du bakgrunden. HOL försöker få Karin att sluta supa och barnen far illa.
HOL har dolt Karins problem i flera år men nu går det inte längre att dölja för dom är för kraftiga.
Med den kännedom vi har numera om Karins våldsamhet så kan jag mycket väl tänka mig hur dom bråken ser ut... av egen erfarenhet från nära släkt.
En alkis som inte vill inse att dom är alkisar är inte att leka med.. speciellt när dom gärna blir våldsamma som Karin även har varit mot barnen.