Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
Fast i detta fallet lämnade advokaten sin sluträkning så jag vet inte riktigt vart du vill komma med detta gagget. Avförd, avskriven you name it. Dagboksbladet för fredagen är upplysning om olika beslut som tagits, och där finns ett slutligt beslut och det är att person D inte längre är föremål för misstankar i detta mål. Alltså avskriven. Så nu återstår det alltså tills 18 mars om jag minns rätt, så skall försvaret vara klar för åtalet som den behövde gå igenom. Jag ser dock ingenting om att K advokat har lämnat något eller delgivits något mer än att beslag skall bestå. Så var och en får dra sin slutsats, och min är att K inte kommer att åtalas. I veckan kommer fler punkter att tillkomma i dagboksbladet, och då kanske vi kan gagga vidare.
Det finns många pappersvändare här inne som inte har en aning om hur utredningar och ev åtal fungerar.
Ni läser innantill och drar era slutsatser efter det som är präntat på pappret.
-Karin kommer inte bli åtalad för anstiftan eftersom hon inte är häktad. (Hennes advokat ska givetvis ha betalt för sitt engagemang)
Att hon inte blir åtalad nu betyder bara att den bevisning som finns idag inte är tillräcklig för en fällande dom enligt polis och åklagares resonemang.
(Den räcker inte ens till häktning)
Hon kommer inte bli avskriven eller avförd eftersom viss bevisning pekar på inblandning i brottet.
Hon har gjort så här tidigare även om det inte har skjutits vid dessa tillfällen.
Det innebär att utredarna och åklagaren inte nöjer sig med dagens situation utan de kommer att fortsätta leta efter trådarna som ev kan styrka deras resonemang och så småningom leda till åtal och fällande dom.
De letar efter kopplingen till den misstänkte ökända rånaren som också släpptes i brist på bevis men som fortfarande är misstänkt för medhjälp.
Något har de såklart både på Karin och rånaren men just nu i dagsläget inte tillräckligt för att ta det till åtal.
Bättre att bida sin tid och fortsätta jobba med fallet än att bli bortgjord av advokaterna i en rättssal då det i ett senare skede skulle bli svårare att få till ett nytt åtal efter en friande dom.
Därför så åtalas bara Billy när det nu börjar dra ihop sig för rättegång.