Citat:
Ursprungligen postat av
Filosofern
Så min farsa gick bort förra året, han var en riktig Appleentusiast. Hade den senaste Macbooken, iPad och Apple Watch. Problemet är att jag kan inte logga in på någon av de här enheterna. Förutom macbooken som har en gästanvändare.
Vad kan jag göra? Det är mycket pengar och jag kan ju inte sälja det heller eftersom de inte går att använda.
Klockan kan du nollställa: sätt den på laddning, håll in sidoknappen tills du får upp ”stäng av”-alternativet. Tryck och håll kvar fingret tills du ser ”radera allt innehåll och inställningar.” Tryck för att bekräfta.
Datorn kan du radera och återställa: Starta om och håll ner Cmd-R för att starta på återställningspartitionen. Välj Skivverktyg, markera Macintosh HD och välj radera. Avsluta Skivverktyg och välj Installera macOS.
Om Filevault (kryptering) är påslaget blir det mer komplicerat. Följ i så fall denna guide:
https://www.google.se/amp/s/derfloun...ed-volume/amp/
iOS-enheter (iPad, iPhone) nollställer man med hjälp av iTunes:
https://support.apple.com/en-us/HT204306
Om ”Hitta min iPhone” är påslaget så kan endast Apple låsa upp den och då behöver du originalkvittot.