12 augusti 15:15, Rån, VästeråsVet någon mer om händelserna?
Två larm om rån och rånförsök inkommer tätt inpå varandra.
Kl 15:15 En kvinna i 85-årsåldern har utsatts för ett rånförsök i en trappuppgång på Pettersbergsgatan där två gärningsmän försökt komma över kvinnans halsband.
Kvinnan gjorde motstånd och gärningsmännen misslyckas att få med sig halsbandet och springer från platsen.
Kl 15:26 När polisens patruller arbetar med händelsen på Pettersbersgatan ringer en kvinna i 80-årsåldern polisen och berättar att två gärningsmän på cykel har ryckt ett halsband från hennes hals och sedan gett sig av på cykel. Händelsen har inträffat i området mellan Råbyleden och Ormberget.
Ett intensivt sökande efter gärningsmännen igångsätts men inga misstänkta gärningsmän har ännu kunnat gripas.
Bland annat närheten i tid och plats, liksom tillvägagångssätt gör att det kan röra sig om samma gärningsmän i båda fallen, men det är inte fastställt.
Initial rubricering är rån och försök till rån.
Uppdatering kl 19:22
De misstänkta brotten har rubricerats om till försök till grov stöld och grov stöld.
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Swish: 123 536 99 96 Bankgiro: 211-4106