Citat:
Ursprungligen postat av
VarmaDrycker
Du lägger nog lite för stor vikt vid aktiekurser. Tittar du istället på finanserna, så visar det sig att Rosneft gått bättre i år än förra året:
https://www.rosneft.com/press/releases/item/212065/
Fast jag håller med dig, мой друг, och det är jättebra att Rosneft - som verkligen är en driver för den stabila och självförsörjande ryska ekonomin - gjorde ett starkt resultat.
MEN vi har några små svampmoln på horisonten...
- Vinsten beror på det extremt höga oljepriset (som nu sjunkigt med typ 30-40 % och med räntekris lär sjunka ytterligare)
- Ryssland säljer olja med betydande rabatter till Indien och Kina (som oavsett är ganska mättade just nu)
- Även om, som du korrekt påpekar, exportvolymerna är desamma som för ett år sedan, så har inte EU:s oljeembargo kommit i effekt ännu
- Ryska oljebolag saknar, enligt elak och orättvis västmedia, teknik för att raffiniera tillräckliga mängder olja, liksom utvinna i arktisk miljö och mer krävande förutsättningar
Så - да, indeed! - aktiemarknaden har nog ganska rätt i sin värdering. Men tror du på Rosneft eller Lukoil så är det bara att slänga in dina RUB!
Personligen skulle jag dock vara lite försiktig. Då Putin den Gudabenådade mycklet väl skulle kunna förstatliga alla ryska bolag när andan - och behovet - faller på. Man kan liksom inte göra en khokhol-krigsomelett utan att knäcka lite ägg och förstatliga lite bolag.