Citat:
Ursprungligen postat av
peterboras033
Hej undrar en fråga det går ett ryckte på Internet att webmaster för bodycontact sitter i fängelse för Eko brott är det någon som kan styrka detta?
Så är det nog inte men frågan är intressant och kommer att besvaras i slutet av mitt inlägg.
Bodycontact, eller ”BC” som det ofta kallas, är den erotiska kontaktsajt som varit dominerande i Sverige de senaste 20 åren. Med över 100 000 aktiva medlemmar, motsvarande 1% av Sveriges befolkning, är det en av de största och mest välkända sajterna över huvud taget i Sverige. Det är också en sajt som ofta är omskriven eftersom diverse kriminella typer använder den som sin plattform. Tortyrliknande övergrepp, pedofila övergrepp och våldtäkter m.m. har ofta haft Bodycontact.com som sin språngbräda. Vi vet också att många människor använder adresser vid registrering som gör dem möjliga att identifiera vid ett eventuellt dataintrång eller om adresserna skulle säljas till någon ljusskygg person eller organisation.
Det är alltså en sajt som har ett stort allmänintresse men som lämnats fredad av kvällspressen. Den senaste tiden har sajten grovt vanskötts och tappat medlemmar. Många har blivit avstängda automatiskt men den support som det hänvisas till är bara en blank sida. Mejl besvaras inte och i flera månader var det avstängt för nyregistreringar. En rimlig fråga är vad som kan ligga bakom ett sånt medvetet förfall?
Kort historik och bakgrund.
Bodycontact startade 1997 (källa: bodycontact.com) och var från början ett hobbyprojekt med sannolikt låga eller obefintliga inkomster. Eftersom medlemsantalet ökade i stadig takt och namnet blev välkänt i Sverige blev det efter en tid möjligt att tjäna pengar på sajten. 2006 registrerades det företag som ligger bakom sajten, SNM i Hägersten (källa: Bodycontact.com samt allabolag.se). Företagets ägare och innehavare är Tommy Gren, född 1972. (Kanske borde formuleringen vara ”låg bakom sajten”, mer om det längre ner.)
Med låga driftskostnader och med intäkter från så kallade ”plustjänster” blev Bodycontact en pengamaskin med miljonvinster varje år. Det för en, får man förmoda, blygsam arbetsinsats i förhållande till inkomsterna.
Är det ett seriöst företag som man kan anförtro sina uppgifter till?
Vid en första anblick är svaret ja. Man kan till och med få intrycket att ägaren Tommy Gren, i fortsättningen benämnd TG, är en rättskaffens man med hög etik gällande lagar och avtal.
2015 skiljer sig TG från sin fru och flyttar till lägenhet där han någon gång vid årsskiftet 2015-2016 ingår ett avtal med en granne. Det är en yngre kvinna, född 1987 som vill nyttja hans bil en längre period mot ekonomisk ersättning. Någon ersättning får inte TG och den yngre kvinnan krockar dessutom med bilen. Med hög etik drar TG kvinnan till domstol där hon hävdar att hon inte är skyldig pengar eftersom hon utfört ett flertal ”personliga tjänster” åt TG. Om det är städning, handling eller annat som de ”personliga tjänsterna” avser är dock höljt i dunkel. Kvinnan har också lånat åtta flaskor vin av TG som han inte fått ersättning för. Kvinnan döms att betala ersättning med 7500 kr (Södertörns tingsrätt Mål nr FT 13138-16). Kvinnan har efter domen dömts ett flertal gånger för bland annat grov rattfylla, stöld och brott mot knivlagen så även om TG har en hög moral när det gäller att göra rätt för sig så var det kanske inte den bästa affärspartnern att ingå avtal med, vi får dock hoppas att hon fick ersättning för de ”personliga tjänsterna”.
Det är alltså ett pålitligt företag bakom Bodycontact?
TG valde efter skilsmässan 2015 att inte göra rätt för sig ekonomiskt. Detta resulterade i att Södertörns tingsrätt fick förordna en Bodelningsförrättare men TG var inte intresserad av att betala, eller ens svara på de ekonomiska kraven varvid Södertörns tingsrätt i augusti 2019 meddelade en tredskodom där TG blev skyldig att betala 2 348 422 kr plus kärandes omkostnader för ombud (Södertörns tingsrätt Mål nr T 8500-19)
Men det är kanske ändå ett seriöst företag?
På den frågan kan man med säkerhet svara nej eftersom det inte längre är ett legitimt företag. SNM i Hägersten saknar i dagsläget f-skattsedel eftersom ägaren inte inkommit med inkomstdeklaration 2019. (Källa: allabolag.se) Pengarna som rullar in trots den bristfälliga driften av Bodycontact redovisas alltså inte utan går rakt ner i fickan.
Du frågar om ägaren suttit i fängelse och någon sån information har inte gått att finna men det är nog inte omöjligt att han gör det i framtiden!
Fyll gärna på med mer information som är underbyggd med kunskap och fakta!