• 1
  • 2
2019-07-27, 08:51
  #1
Moderator
Tinuviels avatar
Lyssnar rtt s regelbundet p program som lunchekot och Studio Ett.

Jag tycker det verkar freligga en obalans mellan utrikes- och inrikesnyheter. Hromdagen nmndes Konjunkturinstitutets prognos om frsmrade finanser i en bisats (lunchekot) bara fr att fljas av ett lngt och initierat(?) inslag om regeringsbildningen i Spanien. Inte heller fljdes det upp i Studio Ett

Vilka av dessa nyheter var egentligen mest angelget fr svenska lyssnare?

Det r ett av vad jag upplever som mnga exempel.

Victor Arias gr lngre reportage frn smstder i USA, Cecilia Uddn framfr sina teaterstycken frn Gaza. Alice Petrn, SR:s migrationsreporter reser kors och tvrs ver vrlden i syfte att hitta migranter att tycka synd om, Kajsa Boglind rapporterar frn Washington och Lotten Collin knner visserligen flygskam, men rapporterar frn Sydamerika.

Det r profilerade och fr utrymme - det anordnas aftnar med "SR:s utrikeskorrespondenter".
Till antalet r de 23 stycken. Inrikesreportrarna r 43 (och d r politiska kommentatorer som Ramberg/Furtenbach inrknade och reportern som tcker Gteborg/Norge/Island likas) och bortsett frn Katarina Gunnarsson kan jag inte pminna mig att ngon lgger tid p att gra lngre reportage om Sverige.

Upplever ni samma obalans?
Vad tror ni den beror p?
r det "politiskt knsligt" att grva ned sig i inrikespolitiska frgor? r man rdd fr kritik frn sociala medier? r svenska politiker ovilliga att delta?
Vad hindrar god svensk journalistik?
r det "lite finare" att vara utrikeskorrespondent?

Tnkte att trden kan diskutera och ev bevaka den hr frgan.
__________________
Senast redigerad av Tinuviel 2019-07-27 kl. 08:56.
Citera
2019-07-27, 09:10
  #2
Moderator
Briasccas avatar
Intressant iakttagelse. Delar den i viss grad.

Jag tror inte det hnger samman med rdsla fr att rapportera om inrikes renden. Istllet r det nog okunskap om att se de politiska skillnader som finns. Inte s mycket mellan partierna, som inom partierna. Journalisterna intervjuar vanligen partiordfranden eller riksdagens utskottsordfranden, och s stannar det dr. De grver inte djupare inom partierna fr att hitta motsttningar vilket gr att den politiska debatten i Sverige r lam, trkig och sorgligt frutsgbar. Den saknar ocks framtidsperspektiv.

Kanske r det allra tydligast nr partierna ska vlja ny ledare. Vi saknar helt kunskap om kronprinsar och kronprinsessor, och partierna anvnder sig av en valberedning som arbetar i det tysta (undantaget liberalerna). Gissar att den politiska konsensusen i Sverige fr med sig en journalistisk konsensus.

Det sgs ofta att vi behver regionala tidningar, radio- och TV-redaktioner fr att skapa en levande demokrati i Sverige. Det tror inte jag. Den politiska regionala rapporteringen r liten s man skulle kunna dra in de flesta mediestd. Jag brukar ibland kolla p regional-TV-stationernas nyhetssndningar runt om i landet och det man rapporterar om r lokala brott, vrdproblem och nu p sommaren glass- och badreportage. Vintertid r det en och annan budgetdebatt och byggsatsning. Men sammantaget inget som rcker som argument fr att vi behver statsstdda regionala media.
Citera
2019-07-27, 09:11
  #3
Medlem
Frr i tiden kom utrikesnyheterna frst i morgontidningarna. Det var en sjlvklarhet, eftersom vrlden r strre n Sverige, och det som hnder i vrlden pverkar Sverige i allra hgsta grad. Utan koll p omvrlden r det svrt att stta inrikesnyheter i sitt sammanhang, och att bedma relevansen. De senaste 10-15 ren har utrikesnyheter ftt allt mindre utrymme, och kommer ej lngre p frsta plats.

Jag hller med andra ord inte med dig TS. Utrikesrapporteringen har minskat, och jag tycker snarare vi behver mer utrikesrapportering n mindre.
Citera
2019-07-27, 09:19
  #4
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Utrikeskorrespondenten hade vl lnge ett romantiskt skimmer av farliga ventyr (ven om verksamheten frmodligen "alltid" mest har besttt i att g p lokala presskonferenser och rewrita lokal nyhetsbevakning, snarare n att personligen hugga sig fram i gerillans djungler). Men denna status innebar vl ocks att utrikeskorrespondenten ibland kunde anta rollen som "vrldsmannen", den som pltsligt sg ankdammen Sverige p hll och hade rtt och mjlighet att kritisera den. Torsten Ehrenmark, Ulf Nilson, Herman Lindqvist...

Den rollen finns vl inte lngre p samma stt. I stllet kanske utrikeskorrespondenten idag anvnder vrlden som en scen fr de stmningsskapande, symboliska "berttelser" som journalistik numera gr ut p. Svenskt inrikespolitiskt material r svrare fr dr gr sig ju den besvrliga verkligheten synlig p ett annat vis.
Citera
2019-07-27, 09:19
  #5
Medlem
Millediablos avatar
Ovilliga politiker vars pressansvariga inte lter massmedia stlla obekvma frgor. Massmedia stller sllan (finns undantag) obekvma fljdfrgor vilket gr att hela nyhetsrapporteringen blir som en social plattform fr likasinnade.

D r det enklare att bara kpa in nyheter och stoppa huvudet i sanden. I inrikes nyheter lter man ngon "insatt" uttala sig (helst V eller MP) och detta blir d en sorts sanning utan uppfljning eller ens motfrgor.
Ett exempel r knivvldet i vrt land, inga frgor om visitarioner/frebyggande arbete utan bara ngon politiker eller politruk frn polisen som snackar om vilka trauman som GM har i sin ryggsck eller om hur bostadskarrir, andelen fritidsgrdar pverkar situationen.

Sen kommer politikersvaret om skrpta lagar mm, ngot som nd aldrig nr frvaren d han/hon nd inte lser massmediala nyheter. Massmedia/politiker undviker all konfrontation med dom verkliga problemen och lsarkretsen dricker sitt morgonkaffe p en plats dr vardagsproblemen r f om inga.
Citera
2019-07-27, 09:28
  #6
Medlem
Europes avatar
Givetvis har jag mrkt att nr jag slr p nyheterna p SVT, s istllet fr att jag hr ngot om de makabra hndelserna i Sverige, t.ex. ett nytt svenskt rekord i antal skjutningar under ett dygn eller anmrkningsvrda sprngdd, eller nnu ett nytt rekord av ldringsbrott, anlagda bilbrnder eller skolbrnder, s fr jag istllet ta del av ett lngt inslag av totala icke-nyheter om rvspelet kring president Trump i USA. Det r desto mer anmrkningsvrt, d hndelserna i Sverige r s pass anmrkningsvrda eller s omfattande per capita att de ligger p rekordniv ven bland utvecklade lnder (som t.ex. antalet sprngdd per capita) eller alla lnder p jorden (som t.ex. de anlagda skolbrnderna) och drfr ven skulle duga som internationella nyheter som skulle skert anses ha nyhetsvrde ven i andra lnder.

Dremot r det inte p ngot stt verraskande. SR och SVT r statens propagandakanaler och har som uppgift att distrahera svenska medborgarna frn alla eventuella tankar om att saker skulle arta sig illa i Sverige. Dessutom tenderar de svenska nyheterna ligga till grund fr nyheterna om Sverige utomlands, d.v.s. man rapporterar om vissa hndelser i Sverige endast om det har frst rapporterats i svensk gammelmedia, s alltfr spektakulra nyheter om hndelserna i Sverige i statens propagandakanaler riskerar att vidarefrmedlas och skada 'Sverigebilden'.

S fr att sammanfatta: frmedlandet av utrikesnyheter r tryggt och riskerar inte att leda till fel tankar hos den svenska valboskapen eller att 'Sverigebilden' skadas utomlands.
__________________
Senast redigerad av Europe 2019-07-27 kl. 09:33.
Citera
2019-07-27, 09:30
  #7
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Kan det bero p att inrikes hndelser totalt sett nd fr s mycket uppmrksamhet genom annan media? Och att lokala medier lgger sina resurser p lokala/nationella hndelser?
Citera
2019-07-27, 09:39
  #8
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Kan det bero p att inrikes hndelser totalt sett nd fr s mycket uppmrksamhet genom annan media? Och att lokala medier lgger sina resurser p lokala/nationella hndelser?

Nej, de spektakulra hndelserna i Sverige, inte minst de som r spektakulra p grund av sin omfattning p riksniv, blir inte mer rapporterade i lokala medier. Det r inte heller verraskande att lokala medier inte sammanfattar sdan information och nyheter, nr inte ens svenska statens propagandakanaler med sin sinnessjukt enorma budget gr det. Det rapporteras mnga gnger hgst av "alternativmedia", i sociala medier och hr p Flashback forum. D.v.s. det som svensk gammelmedia kallar fr "hatsidor", "ryktesspridning i sociala medier" o.s.v. och desperat vill att medborgarna inte ska ta del av. Lokala medier brukar hgst rapportera om enstaka lokala hndelser, men rapporteringen p riksniv om vad som hnder i Sverige r helt bedrvlig, inte minst nr det gller att sammanfatta hndelser s att medborgarna ska kunna f en helhetsblick.
__________________
Senast redigerad av Europe 2019-07-27 kl. 09:41.
Citera
2019-07-27, 10:49
  #9
Avstngd
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
r det "politiskt knsligt" att grva ned sig i inrikespolitiska frgor? r man rdd fr kritik frn sociala medier? r svenska politiker ovilliga att delta?
Vad hindrar god svensk journalistik?
r det "lite finare" att vara utrikeskorrespondent?

Tnkte att trden kan diskutera och ev bevaka den hr frgan.

Journalister har en sjlvbild av att utgra en motpol till maktstrukturen som existerar i samhllet i form av politiker och kapitalgare.

I sjlva verket r de till stor del systemets frsvarare - gentemot alternativa teorier och vrldsbilder. Som frut var vldigt svra att fra fram - men som idag torgfrs via internet och alternativmedia.

Nr journalister frs in i en organisation s pbrjas deras infrlivande i maktstrukturen. Ofta utan att sjlva individen frstr det. Alla organisationer fungerar fr vrigt s. Du avancerar inte i en organisation utan att g ledningens rende. ven om pverkan sker vldigt subtilt s kommer de flesta individer att anpassa sig efter organisationens outtalade vrderingar - eller s gr de vidare.

Ok och nu nr jag talar om maktstrukturen och hur enskilda individer pverkas och styr s gller inte detta till 100 % s klart. Visst finns det i viss utstrckning utrymme fr egna analyser och kritiskt tnkande osv - inom vissa grnser. Men till exempel om en journalist r 2010 skulle ha frt fram fakta eller sikter som kritiserade massinvandringen - s skulle det f konsekvenser fr individen. Men kanske en eller tv artiklar hinner publiceras innan fret frs tillbaka i fllan och frstr vad den br och inte br rapportera om.

Inom privatgda media s har vi allts gare som ytterst genom organisationerna (styrelse - chefredaktr - redaktionschef - rekrytering och frdelning av uppdrag) styr vad som kan sgas och sgs.

Inom statsgd media har vi s klart samma system - bara det att makten utgr frn det politiska systemet. I sdana organisationer - liksom i privatgda - tillstts enbart chefer som har insikt i maktspelet. den insikten behver inte vara medveten utan kan vara sjlvklar och oreflekterad hos individen (den r helt enkelt van att alltid sga ja, slicka rv och gra som den blir tillsagd och trampa nedt).

Nu till P1, ekot, studio ett osv. Lyssna bara p studioreportrarna hur lika rster de har. Hur lyckas man skapa s enhetliga rster? Ja det beror p att man har en vldigt tydlig gruppidentitet. Om vi tittar p utrikeskorrarna ser vi att det nstan bara r kvinnor. Och lyssnar vi p deras rapporteringar mrker vi att det r mycket knslopjunk och vldigt lite stlgr analyser. Kjell Albin Abrahamson som nu r dd men beskrev i en bok redan p 90-talet hur redaktionscheferna redan d helst ville rekrytera unga kvinnor. Lyssnar vi p det politiska kommentatorerna - typ Feurtenbach - hr vi att det hr r en person som verkligen r van att vga sina ord p en guldvg fr att inte sga ngot som r alltfr kontroversiellt eller det minsta spekulativt. Man kan ju tycka att detta r bra och trovrdigt? Men! Det har mycket att gra med att inte falla utanfr det normala narrativet. Jag menar invandringsfrgan r vl den frga som nu gr det s uppenbart att hela kren bara r en samling pajasar som helt enkelt inte VGAR kritisera politiker genom att redovisa relevanta fakta eller fra fram diversifierade sikter.

Nr det gller politiska kommentatorer r det delvis s att det gr inte att frarga politiker fr mycket - fr d kommer man inte att f ngra intervjuer eller munsbitar i form av inside information frn dem.

rligt talat s beror inte det hr p att systemet fungerar felaktigt eller r korrupt. Statsmedia eller enskilda privata medieorganisationer kan inte fungera p ngot annat stt. Fretag och organisationer kan inte heller fungera annorlunda egentligen.

Det som vi dremot saknar i Sverige r ngon form av siktsmssig diversifiering. Det finns INGET stort mediehus p den hgerkonservativa sidan. ALLA mediehus, statsmedia och i stort sett ALLA journalister r socialister ELLER liberala. Konservativa journalister mste kl ut sig som en clown och jnsa omkring i spetsfundiga krnikor som Johan Hakelius fr att f ngot slags utrymme. I USA kan man tminstone jmfra tv korrupta mediehus som CNN och FOX med var sitt bias med varandra och drigenom skapa sig en mer objektiv vrldsbild. Detta r omjligt i Sverige utan att anvnda sig av alternativmedia - och dessa saknar till stor del resurser.

En sak som ocks bidrar r att svenska journalister - dvs de riktiga "kvalitetsjournalisterna" - gr sin omvrldsresearch uteslutande genom att g till utlndsk liberal press som NY Times och The Guardian osv. Kommentarer och "analyser" i dessa tidningar presenterar de som insiktsfulla egna insikter hemma i Sverige - men det r ofta i stort sett en rewrite.

Slutligen utrikeskommentatorerna lurar sig sjlv och sin publik att de bidrar med ngot genom att vara "p plats". Detta r rent patetiskt d det p plats ofta inte gr att se eller frst srskilt mycket. Cecilia Uddn hoppar in i en taxi i Kairo och presenterar det som att nu kommer vi nra sanningen! Men givetvis mste man frga sig varifrn taxichauffren fr sin information och sina sikter och vad denne egentligen vet och har sett.

/Johan
Citera
2019-07-27, 10:50
  #10
Medlem
Delar din bild TS. Det r mestadels icke-nyheter frn utlandet som dominerar och om man lyfter fram inrikes r frdelning (glassfrsljningen har kat = 12 minuter, Vdret r varmare = 14 minuter, kriminalitet och dess orsaker = 2 minuter).

Spontan knsla utan att ha mtt ver tid.
Citera
2019-07-27, 11:02
  #11
Medlem
Ja, intressant fenomen, ex. vissa ganska makabra vldsbrott rapporteras vldigt lite i nationella nyheter, och nnu mindre i ex. SVTs lokalstationer.

Utrikesrapporteringen r vl mer tacksam fr de mnga vnsteranhngare och "liberaler" som jobbar som journalister, d stora, stygga vargen hela tiden hotar runt hrnet och som str fr all vrldens elnde. Duterte, balsonaro, trump sklart, abortmotstnd (tydligen mer intressant i katolska Sydamerika n islamska mellanstern..), hela Europa med fp, alternativ fur Deutschland, folkeparti, wilders, framskrittparti, salvini, lag och rttvisa, orban, le pen, Gyllene gryning, brexit och allt vad det r..
Fr att inte tala om det s.k. klimathotet som det knns som varje rapportsndning ska handla om minst fem minuter.

Spaniens regeringsbildning r vl intressant i ljuset av att det hemska vox som mste stoppas till varje pris. Sverige blir "ljuspunkten" i deras vrldsbild, hellre accelererad vldsspiral n en ny Hitler typ. Den "berttelsen" ruckar man inte p.
__________________
Senast redigerad av sweintoo 2019-07-27 kl. 11:08.
Citera
2019-07-27, 11:19
  #12
Medlem
Bara att kolla SR nu. Fem av sex huvudnyheter r utrikesnyheter. Den sjtte r Carl Bildt som kommenterar Trumps tweet om ASAP. S... Sex av sex?

Pminner mig om Cecilia Uddns pstende om att public service inte behver vara objektiv nr det gller utrikesnyheter. Drfr r det enklare att kra utrikesnyheter med "orange man bad" och f igenom sin politiska agenda istllet fr att faktiskt behva rapportera om t.ex. konsekvenserna av ppna grnser. I Polen kan man kasta skit p regeringen ver den "politiska styrningen" och slipper drmed reflektera ver hur ideologiskt styrt public service r i Sverige. Nr sedan SD lyfter p locket om finansieringen av P3 s finns redan Polen-parallellen dr efter ratal av vinklade nyheter.

Den andra biten r naturligtvis kostnadsbesparingen som flera varit inne p. Att Carina Bergfeldt pratar med en demokrat som r missnjd med Trump eller har hglsning frn CNN kostar ganska lite i frhllande till att faktiskt kncka nyheter sjlv. Hr kastade public service ivg en kvllstidningsskribent som enligt egen utsago saknar kvalifikationer och inte ens skte jobbet...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in