2019-07-13, 16:39
  #1
Medlem
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...-centrala-umea

En person ska ha ringt in och berättat att fyra-fem personer slåss. Kort därefter ringde ytterligare en person och då ska ett tiotal personer vara inblandade. Ett vittne till händelsen berättar för SVT att det eskalerade på bara några sekunder.

– Först hörde vi bara lite skrik när vi kom gåendes. Sen när vi närmade oss såg vi blodiga händer och på bara några sekunder var det verkligen slagsmål. Det var främst att det var så många personer inblandade som var så obehagligt.

vad handlar detta om?
Citera
2019-07-13, 16:44
  #2
Medlem
Fyllebråk skulle jag tro, var det utanför en krog eller?
Citera
2019-07-13, 16:46
  #3
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Knivar eller påkar inblandade? Det brukar vara invällare oftast även i Norrland. Blev någon insydd eller skadad?
__________________
Senast redigerad av Dr.Krankentot 2019-07-13 kl. 17:04.
Citera
2019-07-13, 16:49
  #4
Medlem
Turist i tidens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Krankentot
Knivar eller påkar inblandade? Det brukar vara invällare oftast även i Norrland. Blev någon insydd eller skadsd?
Citat:
När polisen anlände till platsen träffade de på två skadade unga män, den ena med skador i ansiktet och den andra på armen. De ska ha blivit undersökta av ambulanspersonal och behövde inte uppsöka vård.
Inget allvarligt
Citera
2019-07-13, 16:49
  #5
Medlem
jack.danielss avatar
Kränkt heder, klanen stöttar vardera sida! Say no more
Citera
2019-07-13, 17:16
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jack.daniels
Kränkt heder, klanen stöttar vardera sida! Say no more

Det känns som för få inblandade nästan däremot. Ett 10-tal kan vara fyllebråk. Men du har nog säkert rätt.
Citera
2019-07-13, 18:41
  #7
Medlem
Citat:
Polisen larmades klockan 19.46 till Kungsgatan efter att en person ringt in och berättat att fyra-fem personer bråkade på gågatan.

Kort efteråt ska ytterligare personer ha anslutit till bråket, som då omfattade tiotalet personer.

Tror inte att det rör sig om ett fylle bråk. Nog för att det är Norrland men 19.46 brukar det inte vara masslagsmål utanför krogen.

Tippar på skäggbarn, zigenarna har gått hem för dagen vid den tiden.

https://www.vk.se/2019-07-12/tiotal-...-i-brak-i-umea
__________________
Senast redigerad av mgn 2019-07-13 kl. 18:43. Anledning: Lade till källa
Citera
2019-07-13, 19:02
  #8
Medlem
sajebiss avatar
Går det verkligen att hitta ett 10-tal inhemska karlar som är beredda att ta till nävarna bland alla bikinilinjevaxade hipsters, hbtq-fån samt könslösa morsgrisar i Umeå nuförtiden?
__________________
Senast redigerad av sajebis 2019-07-13 kl. 19:08.
Citera
2019-07-14, 01:26
  #9
Medlem
Wendigos avatar
Nej, bara en och jag var inte ens där. Såna där småkurr lämnar jag till pojkarna, de behöver lära sig
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in