Hej kära flashbackare,
CRS/AEOI funnits på kartan en tid nu, men hur funkar detta i praktiken?
Jag har nära bekanta som befinner sig utomlands med tillgångar på konton i CRS/AEOI-länder, närmare bestämt 1 st på Island & i Spanien. Bägge bekanta har stora anmärkningar hos KFD och har undanhållit sig mellan 4-6 år.
Kalle kommer flytta till annat EU-land inom 1-2 år och har tänkt placera merparten av sina tillgångar i ett land där CRS/AEOI inte finns, Armenien/Georgien är två alternativ.
Kalles tillgångar är en blandning mellan pengar på banken och kontanter till en sammanlagd summa om ca 1,5-2Msek. Kalle överväger att investera dessa tillgångar i fastigheter som i sin tur hyrs ut, eller att placera sina tillgångar i fasträntekonton mot ca 5% årlig avkastning i ett tredje land.
- Hur kan Kalle placera sina tillgångar utanför Sverige på säkrast möjliga sätt? Minst 5% årlig avkastning önskas, annars blir det ädelmetaller och pengar i diverse valutor.