Citat:
Ursprungligen postat av
Ondahamstern
Det är omöjligt att avgöra i dagsläget, troligen lär det inte påverka allt för mycket utan vi lär se hur ASAP glöms bort innan 2020 ens är slut.
Tror att detta skadat Sverige för lång tid framöver.. Skadan är så mycket större än man kan föreställa sig.
Skadorna för Sverige sker på många nivåer. Ser man bara på sociala medier där miljontals unga människor kommenterat, så skriver många att de hade en helt annan bild av Sverige innan ASAP Rocky händelsen. Av kommentarerna läser man även att många hade Sverige på sin "bucket list" att besöka, men inte nu längre.. Oavsett om det som skrivs är sant eller falskt, så är 99% negativt.
Sedan kommer nog ASAP Rocky m.fl. att driva en kampanj mot Sverige under en lång tid framöver..
Googlade lite innan kring- ASAP Rocky och Stockholm allmänt, och såg nedan (länk) analys av Sverige, kallad
Stockholmssyndromet. Ganska fyndigt namn som återanvänds :-) Någon som håller om analysen? Oavsett är det exempel på sådant som sprids, och kommer att leva kvar länge på Internet..
https://www.youtube.com/watch?v=Ky9SvYYW2sA