Citat:
Ursprungligen postat av
Ondahamstern
Svensk lag bygger på idén om att vi fortfarande har lumpen kvar, vilket gör det problematiskt då detta avvecklades under en kort period.
Ja och nu har vi att göra med ett rättsfall där två utländska medborgare har råkat i luven på varandra.
Den till Sverige tillfälligt inbjudne o uppskattade kulturarbetaren Rakim Mayers från NY. Som är här på tillfälligt besök för att underhålla en större publik.
Så vitt vi vet en skötsam skattebetalare i USA eller Bahamas.
Rakim Mayers o hans livvakt blir ofredade o på hoppade av en enligt utsago småkriminell afghan. Som enligt utsago skickade ut signaler som
Rakim Mayers troligtvis kände igen från sin uppväxt i Harlem.
Med den livserfarenhet Rakim Mayers har från just NYs tuffare kvarter så vet han att det måste till övervåld så inte provokatören o angriparen drar kniv eller pistol.
Man kan inte begära att
Den nu åtalade Rakim Mayers ska ha förstått att han o livvakten ska varligt hållit kvar afghanen o ropat du är omhändertagen tills polis ev kan komma o sära på parterna.
Det märkliga är att Rakim Mayers anses som så viktig att hålla kvar när kända svenska gäng kriminella får åka hem pga av att häkten o fängelser är fulla.
Hur mycket av skattebetalarnas pengar skulle ha sparats om
Rakim Mayers släppts i väntan på rättegång? Om han uteblivit hur mycket mer skulle inte ha sparats in?