2019-08-03, 11:58
  #19753
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dialektiker
Vad är det för negativa konsekvenser den här ASAP-grejen kan få då, som Aftonbladet skriver i rubrik:"Varnar-kan få negativa konsekvenser för Sverige"
Gisslanförhandlaren: ”Kan få negativa konsekvenser för Sverige” https://www.aftonbladet.se/a/zGk1Pv

Vad menar O'Brien mer konkret med att de bilaterala relationerna mellan Sverige USA kan påverkas?

Gaggar han bara, tror ni?

Skrämselpropaganda mest. Visst har det säkert redan fått negativa konsekvenser sett till enskilda amerikaner som valt bort svenskt. Men kommer knappast påverka gällande avtal och handelsrelationer. Skadan dock på individnivå är ju säkert sådan att denna afghan kommer vara den afghan genom tiderna tillsammans med alla andra bidrag han fått som kostat svenska skattebetalare mest.
Citera
2019-08-03, 11:59
  #19754
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
En amerikan tjänar i snitt 45.500 kr i månaden, en svensk tjänar 31.900 kr i månaden.

En dag på akuten kan dock ruinera en amerikan.
En svensk kan aldrig bli ruinerad efter att ha fått akutvård.

Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
Amerikaner betalar dessutom mycket mindre i skatt.

Men får ta egna försäkringar för saker som i Sverige ses som självklara mänskliga rättigheter.

Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
En smart person kan sålla bort onödig information och fokusera på att lära sig det som är viktigt för att maximera sin livskvalité.

Som t ex att via ett av världens mest populära twitterkonton anklaga ett oskyldigt folk?

Wars have begun over less...

Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
Amerikaner skrattar åt dig och dina meningslösa geografikunskaper.

På samma sätt som när apor skrattar åt oss på zoo menar du? De vet helt enkelt inte bättre..
__________________
Senast redigerad av Trolltestet 2019-08-03 kl. 12:02.
Citera
2019-08-03, 12:01
  #19755
Medlem
RonJeremyClarkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smurfaaan
En enkelt googling gav snittlönen strax under 26.000 i USA.

Var får du 45.500 ifrån?
https://www.msn.com/sv-se/ekonomi/privatekonomi/s%C3%A5-mycket-tj%C3%A4nar-du-j%C3%A4mf%C3%B6rt-med-resten-av-v%C3%A4rlden/ss-BBPJSPe#image=1
Citera
2019-08-03, 12:01
  #19756
Medlem
Ovcharkas avatar
I slutändan var det hela nog ganska bra för Rocky. Nu vet hela världen vem denna rapstjärna är. Det var det ingen som visste innan, förutom de som är insatta i rapscenen och ett gäng ungdomar.

Blir nog bra med spelningar framöver att håva in lite pengar på. Förutom i Australien månne? Men då kan han sälla sig till Hopsin.

För Sverige är det ju lite dåligt. Dålig publicitet. Förhoppningsvis bojkottar stora artister spelningar i Sverige. Tyvärr hade Staten i så fall sagt att det beror på "Hat mot rättsystemet" snarare än "Rädsla för tokiga och särbehandlade invandrare".
Citera
2019-08-03, 12:02
  #19757
Medlem
Browndawgs avatar
Det verkar som att spelningen idag i Kanada ställts in. "Händelsen är avbruten" översätter den till, så jag är inte helt hundra.

Verkar som han ska ta igen sig lite efter kaviarfisken och cowboysoppan.

Den 10 augusti är en spelning i Anaheim inbokad. Kanske lämpligt med come back där.
Citera
2019-08-03, 12:02
  #19758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rojkpojk
Okej jag backar och håller med dig om i regel. Men jag menar att det kan gå om hovrätten anser att inte finns några hinder att ta det i utevaro.

Edit: Länkar ett intressant examensarbeten fylld med exempel kring mål i TR och HR som har tagits i utevaro. Sen ibland har HD en annan åsikt. http://lup.lub.lu.se/luur/download?func=downloadFile&recordOId=8930880&fileO Id=8933607

Absolut! En tilltalad kan ju skita i att dyka upp och helt enkelt hoppas på att dom kör rättegången utan denne. Men det är ju en chansning. Men det är ju också så att om en TILLTALAD som ÖVERKLAGAT inte dyker upp i Hovrättsförhandlingen så har Hovrätten rätt att stryka målet och låta Tingsrättsdomen stå fast. Så skulle ASAP Rocky fällas och överklaga, får han nog se till att masa sig till Sverige igen!
Citera
2019-08-03, 12:02
  #19759
Medlem
Sandtags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CarolSeaver
Menar att kastet och den gemensamma påpucklingen utgör misshandel av normalgraden. Vore det istället nödvärn skulle man gå fri. Det är väl ett juridiskt begrepp?
Nej. Nödvärn innebär att du får använda nödvändigt våld för att försvara dig. Om vi bortser från putativ kniv stannar detta vid en knuff typ i innevarande fall.
Citera
2019-08-03, 12:04
  #19760
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av balong.
Vad menade advokat Slobodan i sin slut plädring när han satte en champange flaska på bordet. Visste han redan då att Rocky kommer släppas. Tanke på juristerna talar med varandra bakom stängda dörrar. Visste han redan då att Rocky kommer släppas ? Är allt ett skådespel från advokaten ?

Kan vara möjligt. Ett flygplan stod ju och väntade på Arlanda.
Citera
2019-08-03, 12:05
  #19761
Medlem
dialektikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av balong.
Många kändisar och politiker världen över tycker vårt rätt system är dåligt och gammal och bör ses över för så här behandlar man inte en kändis.

.


Vadå, behandlar inte en kändis? Vårt rättssystem är seriöst som inte behandlar kändisar bättre.
Även om jag då tycker att ASAP attack skulle setts med förmildrade ögon, eftersom äckelafghanen startade skiten och var helläskig.

Däremot så kanske ASAP:s gärning bedömdes hårdare än gängse, eftersom att rättssystemet hade ögonen på sig?

Annars brukar ju slagskämparna i Sverige "göra upp" utan att polisen ens bryr sig?
Citera
2019-08-03, 12:06
  #19762
Medlem
RonJeremyClarkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
En dag på akuten kan dock ruinera en amerikan.
En svensk kan aldrig bli ruinerad efter att ha fått akutvård.



Men får ta egna försäkringar för saker som i Sverige ses som självklara mänskliga rättigheter.



Som t ex att via ett av världens mest populära twitterkonton anklaga ett oskyldigt folk?

Wars have begun over less...



På samma sätt som när apor skrattar åt oss på zoo menar du? De vet helt enkelt inte bättre..
Så du tror att svenskar har mer pengar över när alla försäkringar är betalda? Du är dummare än vad jag trodde.
Citera
2019-08-03, 12:07
  #19763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
Nej han visade flaskan bara för att bevisa om man hade slagit afghanen med den hade han fått MER RIKTIGA ALLVARLIGA SKADOR, så pass mycket väger flaskan..

Så skadorna kan ej ha kommit från flaskan som visas i fup;n

Jag tror både och för varför just en champange flaska ? Just champange betyder VINST ut ur häktet.
Citera
2019-08-03, 12:07
  #19764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
En dag på akuten kan dock ruinera en amerikan.
En svensk kan aldrig bli ruinerad efter att ha fått akutvård.


Nej, vi betalar mindre än 500 spänn för att sitta 6 timmar i väntrummet och sedan träffa en sköterska som frågar ”har du provat ta en alvedon?”
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in