Citat:
Ursprungligen postat av
AniDiFranco
Men värt.

Vet att det kanske finns andra, men skulle inte tro det. För följer henne i allt och vet att hon inte gör detta ofta alls. Sen tänkte jag också välja det sista datumet. Det är ju inte jättestor risk för att ”alla” (om det ens finns fler), väljer samma datum.
Har du ngt förslag på hur jag ska tänka när jag lägger mitt sista bud??
det finns ju några tänkbara scenarios:
1. du lägger ett högt tidigt bud. men detta ger ju bara folk en massa extra tid på sig att fundera, så är inte så säker på att det avskräcker någon.
2. du har högsta budet. det vanligaste är att folk väntar till sista minuten innan dom kommer med sitt bud, dom vill allra helst inte ge dig chansen att höja ytterligare. om dom är skickliga och har is i magen så höjer dom precis när det bara är sekunder kvar. t ex högsta bud 8 000. 5 sekunder kvar någon höjer till 9 000. du förlorar.
3. du har högsta budet. plus ytterligare ett hemligt bud som är ännu högre. nån väntar till sista sekunden och märker att ojdå, det där gick ju inte alls, jag måste höja minst 1000 kr till. då ökar ju chansen att dom inte vill eller hinner det. du vinner.
så den bästa strategi, kanske, är att 1. ha högsta budet. 2. om ingen bjudit när det återstår 1-2 minuter så höj det hemliga maxbudet så det krävs mer än ett bud för att vinna över dig. 3. hoppas att den som bjuder inte hinner/är beredd att gå över ditt maxbud. 4. vara beredd på att bjuda över personen OM han går över ditt maxbud (men här kan det röra sig om sekunder)
det som verkar lurigt med just denna auktion är att höjningen varje gång är så hög som nära 1000kr (ofta kan man ju i auktioner annars höja med kanske 50kr per gång) men detta kan också vara en fördel för en del kanske inte är beredda att göra såna stora höjningar.
och det tycks också vara så att du får betala för ditt hemliga maxbud även om auktionen blir billigare - dvs om ingen bjuder över dig på 8000kr och du har maxbud på 10 000kr måste du iaf betala 10 000.
edit: jag är inte säker på att siten kör med hemliga maxbud. dvs om du leder auktionen och vill lägga ett hemligt maxbud kanske det inte går, den kanske då automatiskt flyttar upp ditt nuvarande bud till ett högre synbart maxbud...