Citat:
Ursprungligen postat av
DoyDoyy
Det gör dem inte. Tycker haken runt där jag bor öppnar och stänger konstant
Det finns massor av bidrag att få, men det är ju inte säkert att ägaren har samma levnadsnivå som du har. Alla behöver inte vara kriminella. Ta reda på vilka inkomster ägarna deklarerar, det är offentliga uppgifter, om du är nyfiken.
Skatteverket har stramat upp väsentligt, alla butiker och restauranger måste kunna redovisa vilka som jobbar där och kassaregistret. Det är inte som förr att bara köra på. Om det fuskas finns risken att bli påkommen och få näringsförbud. Det går alltid att tipsa myndigheterna om man misstänker penningtvätt och inte har något annat för sig.
Det var väl rätt känt att det fanns kemtvättar som tvättade även pengar, men jag vet inte om det är så nuförtiden? Vill man blåsa staten så är det i stödsystemen de snabba pengarna finns, assistans, vab, sjukersättning. Jag antar att det kan vara frestande att få en extrasumma.
Det finns ingen 100-procentig kontroll av ersättningssystemen, det händer att fuskare vabbar och jobbar samtidigt.