Citat:
Ursprungligen postat av
Duerf
Ingångslön för kundtjänst på Nordea är runt 25 000 plus runt 1000 kr i månaden i lunchförmån. Det är ett bra sätt att lära sig bankverksamheten i grunden och är ett jobb där många går vidare till andra tjänster i banken.
Nordea använder mycket psykometriska tester från Cut-e i rekryteringsprocesserna. Till kundtjänstjobb tror jag de använder logisk slutledningsförmåga, test av administrativ förmåga (hitta verbal och numerisk information) och språkförmåga. Jag antar att erfarenhet av att arbeta i telefon är meriterande för dessa tjänster.
shit jag kommer aldrig klara av så många tester.. varför kan man inte bara göra obetald praktik och visa vad man går för inom några månader efter att man har lärt sig arbetsuppgifterna och sen om de vill erbjuda anställning eller ej.. då får man iafl erfarenheten och kan söka hos andra företag eller banker, det är win win för båda parterna tycker jag.
Om många företag och banker skulle följa det systemet att lära folk arbetsuppgifterna sedan se hur bra man folk gör från sig eller ej och därefter anställa personen så skulle inte Sverige ha så hög arbetslöshet som den har idag.