2019-05-17, 10:45
  #1
Bannlyst
Hej! va runt o kikade runt på Flashback som vanligt och så såg jag reklamen från Loveline. Där står det
"prata med killar, gratis" och sen "prata med tjejer, 3,50kr/min." ja vad tycker ni om detta då.
Citera
2019-05-17, 10:46
  #2
Medlem
kristofferGs avatar
Förjävligt.
Citera
2019-05-17, 14:24
  #3
Medlem
Jenny.Hanivers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JanneFinland
ja vad tycker ni om detta då.
Det är möjligt att de bryter mot lagen så om någon vill föra detta vidare kanske det finns underlag.

Orkar inte själv sätta mig in i frågan mer än med en enkel googling.

En gammal artikel om frisörers prissättning i HD berättar:

"Majoritet av frisörer bryter mot lagen
I dag är det förbjudet för frisörer att ta olika betalt av sina kunder beroende på vilket kön de har. Men långt ifrån alla följer lagen, visar en rundringning tidningen gjort bland Ängelholms frisörer.

Den 1 juli 2005 ändrades lagen om förbud mot diskriminering. Kön lades till som diskrimineringsgrund och det blev förbjudet att ta olika priser vid handel med varor och tjänster beroende på om kunden är man eller kvinna.

Det är till exempel inte längre tillåtet med olika åldersgränser på krogen för kvinnor och män, tjejtaxa i taxin eller att ta olika mycket betalt för en klippning beroende på kön.
"

Helsingborgs Dagblad, 5 aug, 2006
https://www.hd.se/2006-08-05/majorit...yter-mot-lagen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in