2019-04-29, 20:27
  #1
Medlem
https://polisen.se/aktuellt/handelse...sbrott-koping/

Citat:
29 april 16:34, Åldringsbrott, Köping

En man tar sig in hos en äldre kvinna och stjäl en väska.

En kvinna i 80-årsåldern på Nibbles backe får besök av en främmande man som påstår att han kommer från hemtjänsten och ska hjälpa kvinnan att hämta ut medicin.

Kvinnan ber mannen lämna hennes bostad, vilket han gör men först efter att ha stulit kvinnans väska.

Inget hot eller våld har förekommit vid händelsen som rubriceras som grov stöld.

Vet någon mer om händelsen?

Vad kan sägas om området?

Grov stöld för att våld inte förekommit - vore det rimligt att rubricera stöld riktad mot äldre personer som rån per automatik? I och med att många äldre saknar möjlighet att freda sig kan GM genom att rikta sig mot äldre både få ett lättare byte och komma undan med lägre straff (jfr om GM gör motstånd då stölden uppgraderas till rån, vilket ger högre straff).
Citera
2019-04-29, 20:38
  #2
Medlem
GladjeSpridarns avatar
Man löser inte problemet genom att ändra i lagen, man löser problemet genom att gamlingarna skaffar sig glasögon och sunt förnuft så dom vet när dom ska öppna dörren och inte. Stölder har ökat för att kriminella på senare år har insett hur naiva gamlingar är.
Citera
2019-04-29, 20:49
  #3
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av fredag2010
vore det rimligt att rubricera stöld riktad mot äldre personer som rån per automatik?

Nej.
Brott som brott.
Då kan man lika gärna basera straff på brottsoffrets inkomst, att straffet blir grövre ju sämre ställt offret har det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in