Citat:
Ursprungligen postat av
Flashig78
Ok, det jag behövde veta var sanningen om vissa saker. Men kanske det inte går att få fram.
Säkert är att hon suttit häktad för skyddande av brottsling, grovt brott, efter att inhyst en av de efterlysta i sin lägenhet. Detta rörde sig om AB. Säkert är också att hon numera är på fri fot.
Trådsanningarna är att CC, som är ABs ”partner in crime” enligt polisen, skulle vara IBS pojkvän och att IBS och AB är barndomsvänner. AB sitter häktad medan CC, såvitt jag vet, ff är på fri fot. Längre än så kommer vi nog inte just nu.
Just det sista (trådsanningarna) kan ju visa sig vara betydligt mer komplicerat vilket öppnar för överraskningar framöver. Vidare kan det ju visa sig att hon inte hade en susning om att han var efterlyst. Filten använde han då för att dölja sig från kriminella som var efter honom. Host host.