Citat:
Ursprungligen postat av eradico
Jag förstår fortfarande inte hur du tänker, är nog för att jag pluggat nonstop i flera timmar nu. Jag försvarar inte blint att räkna procentuellt ens om man gör det på de olika delarna var för sig eftersom att jag vet om att normeringen kan ändras. Det jag däremot inte förstår är varför normeringen nödvändgtvis skulle behöva ändras särskilt radikalt. Jag tror att 2,0 kommer gå runt 144 poäng och om man nu ska räkna ett medelvärde så borde det enda sättet att få 2,0 antingen vara att få 2,0 + 2,0 eller 2,0 + 1,9. På vilket sätt menar du att omfånget skulle ändras? Menar du att det kommer krävas >147 poäng för att få 2,0?
Om man tror att nya ska följa gamla, som t ex som VT2011 där 2.0 gavs för 109-122, så skulle det nu bli
(109/122) x 160 => 143. Men, om det bleve som jag anfört, så skulle 2.0 komma att erhållas kanske redan vid 138, 139.
För att förtydliga det hela, ses på dem som är i 2.0-området (principen blir mer uttalad ju längre upp det är men neråt ända ner till ca 40p, vilket är ca vad man får om man ger randomiserade svar):
Det har ju alltid funnits de få, som klarat nästan alla frågor (och oftast med turens medverkan att råka gissa rätt på tillräckligt många av de kvarvarande frågor som inte vets svar på, för att få 2.0). Dessa personer måste ha klarat nästan alla frågor för att få 2.0. De måste göra ungefär lika bra presterat inom båda typer. De kan inte mycket eller alls välja nån del mer än en annan, om det inte är pga av att de har olika snabbhet för koncentration för de olika typerna av frågor (dvs inom ämnet provteknik). Men, de som iofs förr klarat nästan alla frågor, och fått 2.0, och klarat precis på tiden. Hur skulle/ska de hinna nu? Många är snabba, och får tid över. Men de som inte hann med förra klarar det sämre med nya. Och alltså, de som precis hann med vid förra för att få 2.0 kan inte hinna med nya, om det inte är för att det nya provets frågor är i genomsnitt påtagligt enklare.
Men hursomhelst, tidsfaktorn påverkar ju uppifrån, och måste ju liksom då trycka ner snittvärdet en bit, till förmån för de som är mer logiska och/eller snabba.