Citat:
Ursprungligen postat av
Provocative3.0
Nej. Alla enmansverktyg är inte värdelösa. Vissa är det medan de flesta har värdelösa ägare.
Gör man rätt så blir det oftast rätt.
Själv väljer jag att lufta bromsar, old school.
Jag vill påstå att du till 90% säkerhet gör fel. Men du kan även ha fel på huvudcylinder eller ett läckage du skapat när du skruvat.
Mitt råd är att du söker efter trådar om bromsluftning o börjar om. För själva systemet är ett simpelt hydraulsystem som de flesta klarar att fixa.
Nu har jag visserligen inte skruvat på många år, men jag tror inte att bromssystemen har ändrats så förbannat mycket. Precis som du säger så har nog de flesta inte riktigt 100% koll på vad de gör och varför.
Bara en sån grej som att ens fundera över "om det läcker in luft via gängorna" visar att man inte vet riktigt hur det funkar. Det är inget vacuumsystem vi har att göra med, bromsvätskebehållaren sitter högst upp i systemet och det blir alltså ett litet, litet övertryck i systemet, dock tillräckligt högt för att trycka ut ev. luft vid gängorna.
Jag har nog aldrig använt några "specialverktyg" för att lufta vad jag kan minnas. När jag började på bilverkstad så fanns det visserligen några olika typer av sådana som ingen använde, eftersom de var värdelösa. Slang, burk och kompis kommer man långt med.
Det enda "specialverktyg" man i så fall kan tala om är en anordning för att hålla ner bromspedalen.
Just den grejen tror jag att många missar helt. Om man redan innan man börjar öppna bromssystemet "låser" bromspedalen nedtryckt ett par cm, dvs. ungefär där bromsarna ansätts, så är mycket vunnet.
När man sedan bytt slangar/ok/cylindrar/rör tar man bort låsanordningen och öppnar luftnippeln/nipplarna i de delar som varit öppna. Sedan låter man bromsvätskan fylla upp de tomma delarna med självtryck, och när det börjar droppa stänger man luftnippeln. Om man vill kan man sätta på en genomskinlig slangstump på ett par tre dm på nipplarna och rikta den uppåt, på så sätt syns det om det kommer luftbubblor. Redan efter detta bör man ha en pedal som känns ganska bra.
Sedan är det bara att lufta som vanligt, tryck - öppna - botten - stäng. Normalt ska det inte behövas mer än två - tre upprepningar på varje luftställe, men om bromsvätskan är skitig kan det vara bra att köra några gånger extra för att byta ut vätskan. Håll koll på behållaren bara, suger man luft där är risken stor att man åker på att lufta hela systemet.
På det här sättet har jag luftat ett antal bromssystem. Från ett enkelt okbyte till att byta alla bromscylindrar, slangar och huvudcylinder på sexhjulsdrivna fordon.