Citat:
Ursprungligen postat av
vossibop
De har vetat om Julias situation, hennes bakgrund, hennes hälsa, hennes ekonomi - ja allt. Ändå gör dom på detta sätt och totalt rövknullar henne som ska vara vad jag uppfattat som både deras vän och anställda.
Frändfors berättade i en tidigare podd att H&A vid ett tillfälle kom hem till henne och handgripligen släpade med henne till psykakuten för att hon inte kom till jobbet på Perfect Day. Om det är sant så har kvacksalvar-systrarna i alla fall tidigare visat medkänsla mot FF trots hennes fuckups. Det man kan fundera på är om Frändfors till slut blivit en så stor "shit magnet" att H&A inte orkar dra upp henne längre. Till slut tar ju medkänslan slut (Alexander Bard berättade något liknande om Camilla Henemark, t.ex).
Min gissning är dock att skälen är rent pragmatiska: Perfect Day har väl trimmat ner organisationen till de mest nödvändiga för att klara krisen, och då ryker några (särskilt de som inte har tech skills). Klart är iaf att Julia Frändfors är en jäklig kul och begåvad person som förtjänar en plattform (och det har hon ju fortfarande).