Citat:
Ursprungligen postat av
lajm
Jag råkar känna några av de konsulter som varit med att bygga Skatteverkets datorgranskare. De använde denna typ av system redan för åtta år sedan. Lätt att inse att de kan ha trimmat modellen sedan dess. Med din inställning tror jag inte att du har någon koll alls på hur Skatteverlet arbetar, snarare projicerar du dina egna tillkortakommanden.
Det känns rent spontant bara att ett sådant system enbart klarar av själva matematiken med förutbestämda invariabler. T ex om en person matar in korrekt värde men överdriver skatteavdraget. Tar man ett annat exempel som aktiehandel där man kan ange säljvärdet själv (och ändra) så triggar man aldrig systemet att "säga till".
Så .. relativt sätt så känns det rätt enkelt att komma förbi. Men det kanske fungerar som en trigger hos många som inte tänker sig för också.