Citat:
Ursprungligen postat av
tdlefnierregus
Jag tror inte kvinnan gick åt samma håll. Det kan vara så enkelt att dottern gick till vänster(fel håll) och kvinnan var på väg ner och istället för att vika undan från barnet så trängde hon sig förbi. Han kan ha stått bakom dottern men det förhindrar ju inte mötet oavsett. Förstår inte vikten av vårt pappan stod om kvinnan möter barnet först
Det är inte direkt ovanligt att barn tycker det är roligt med trappor och de kan gå på fel sida men vettiga människor går då runt barnet. Hade det varit en handikappad tant eller gubbe som mötte barnet som också var tvungen att hålla sig i räcket så hade jag förstått det mer men nu var det en ung kvinna
Jag tror precis tvärtom men annars lika. Kvinnan gick ner på vänster sida då kvinnor brukar gå på just vänster sida, speciellt vänsterfeminister. Så gick flickan och pappan upp på höger sida.
Om man studerar kvinnor så dras de nästan uteslutande åt vänster, både när de går och röstar. Detta är så undersökt att butiker placerar varor för kvinnor så att de ska gå vänstervarv. För män är det precis tvärtom. Naturligtvis passar detta inte alla men det stämmer i de flesta fall.
Så när man ser par komma gående så ser man snabbt vem som bestämmer i det förhållandet!