Citat:
Ursprungligen postat av
hasseochtage
Att de inte kommunicerade alls under dessa tre dygn är minst sagt misstänkt. Varför hade de inga spontana demonstrationer längs vägen, till exempel? Varför inga bilder på Greta sittandes på en perrong med sin skylt?
Hur kommer det sig att Gretas största äventyr hittills - att fossilfritt korsa en kontinent på tre dygn utan förberedelser - inte marknadsfördes lika hårt som segelbåten?
Det kan man fråga sig, kanske rent av så att de flugit. Men det tror jag inte, det må vara jippo och stolligheter men tror nog att Greta tror på det hon gör och är nog ganska principfast om sitt flygande. Men dieseldrivna bussar och tåg är ingen bra reklam för den renlärige, självspäkande flagellanten.
Det borde vid det här laget börjat ta på Greta med allt detta resande och hotellboende. Vi fär väl hoppas de hittar någon segelbåt som kan färja över lilla Greta, man har aldrig tidigare sett henne så glad och sund och frisk som när hon var ute och seglade på Atlanten.