2019-10-28, 23:01
  #2281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knotknet
Djurgår’n är fullkomligt överlägsna på läktarna återigen.

Tur att medgångssupportrarna sluter upp när det verkligen gäller. Heder åt dem.
Citera
2019-10-28, 23:09
  #2282
Medlem
feed-mes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Tur att medgångssupportrarna sluter upp när det verkligen gäller. Heder åt dem.
Ja, det existerar Djurgårdare som är medgångssupportrar. En hel del faktiskt. Tycka vad man vill om det men medgångare finns och dyker av naturliga skäl upp när laget de hejar på går bra eller blir hypade av andra orsaker.

Det finns exempelvis en anledning att att IFK Aspudden har färre supportrar än Malmö FF.
Citera
2019-10-28, 23:15
  #2283
Medlem
Balonzos avatar
På aiks banderoll stod det ”här är grabbarna från eken”. Vad är eken?
Citera
2019-10-28, 23:22
  #2284
Medlem
a.e.gs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Balonzo
På aiks banderoll stod det ”här är grabbarna från eken”. Vad är eken?
Citat:
Från slutet av 1800-talet och framåt användes Eken som smeknamn på Stockholm. "Eken" besjungs i Ruben Nilsons Balladen om Eken från 1947 och i Olle Adolphsons Slagsmålet på Tegelbacken. Namnet härstammar från knallarnas språk månsing vars namn på Stockholm var Storhäcken eller Stockhäcken (där "ä" uttalas som "e"), något som senare förkortades via häcken till eken.[17] En manlig stockholmare kallas följaktligen för ekenskis eller stockekare som bl a kan läsas i boken Mina drömmars stad av Per Anders Fogelström. Namnet är numera mindre använt men finns kvar i t.ex. Eken Cup, en handbollsturnering som spelas på Gubbängen strax söder om stan.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Stockh...amn_och_slogan

Hjärtliga hälsningar.
a.e.g med personal.
Citera
2019-10-28, 23:26
  #2285
Medlem
Stockholmare kommer till Malmö, kastar bangers och leker balla. Efter slutsignalen åker offerkoftan på och film på kaströrelsen efterlyses. Buhuhu.

Djurgården och AIK är ganska lika trots allt.
Citera
2019-10-28, 23:32
  #2286
Medlem
Lundbondens avatar
Från himmelriket:


Pinsamt. Säkert Un som ligger bakom det.
Citera
2019-10-28, 23:35
  #2287
Medlem
Imbazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Det här är rasism - att klanka ner på ett annat lag genom att påstå att de har afrikanska supportrar. Fruktansvärt. Men vad kan man förvänta sig av eran översittareförening egentligen? Helt irrelevant att det egentligen inte stämmer. Rasistiska tillmälen för att slå ner på en annan klubb är fruktansvärt lågt.

Hoppas fan detta var ironi...


Vad har du för kommentar till alla gratisbiljetter till alla afghanska "pojkar" som bajen delar ut...
Citera
2019-10-28, 23:35
  #2288
Medlem
Knotknets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Tur att medgångssupportrarna sluter upp när det verkligen gäller. Heder åt dem.
Medgångssupportrar in my ass.
Citera
2019-10-29, 00:05
  #2289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smurfff
Verkar snarare som att dessa bangers har färdats i motsatt riktning. Så alla AIK-hatare där ute kan väl hålla käften för en gångs skull.

https://mobile.twitter.com/OlaThews

Fullständig lögn.
Jag satt rätt över bortasektionen. Rad 5. Banger 1 kom från AIKs-sektion. Halva övre etage kunde följa den innan den small. Slutade bland annat med att en unge med förälder på övre fick uppsöka sjukvårdspersonal och lämna matchen.

Hög klass att svinga bangers mot läktare med många barnfamiljer på, sedan misslyckas med med två andra bangerskast (mot plan som via nätet hamnade på AIK-sektionen igen) och sedan skylla på att man är nåt jävla offer.

Slutsats: AIKarna är tamigfan större lögnare och skamlösa varelser än difarna.
Citera
2019-10-29, 00:05
  #2290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Imbaz
Hoppas fan detta var ironi...


Vad har du för kommentar till alla gratisbiljetter till alla afghanska "pojkar" som bajen delar ut...

Snacka inte... Jag kommer ihåg när ni gav Fredrik Reinfeldt stående ovationer kort efter "öppna era hjärtan-talet" och valförlusten. Kameran filmade honom på storbildsskärmarna, varpå alla djurgårdare började jubla och applådera. Han var ju översittarnas hjälte. Dif - Gefle, 4/10 - 2014, jag såg det på tv. Känns det bra när du har den här sortens åsikter?
Citera
2019-10-29, 00:37
  #2291
Medlem
metalcorenightfalls avatar
Börjar se mörkt ut för gnagets försök till mytomani...

https://twitter.com/Andylwalsh/statu...49292507107329

Jag gissar att anledningen till att vissa i aik:s klack upplevde att de kom ovanifrån är för att banger 2 och 3 misslyckades att komma upp till läktaren ovan och därför så klart kommer ner igen. Ser man bangersen på vägen ner så är det klart man tror att den kommer ovanifrån, även om så inte var fallet.
__________________
Senast redigerad av metalcorenightfall 2019-10-29 kl. 00:46.
Citera
2019-10-29, 01:08
  #2292
Medlem
På tv:n lät lät det som att det var mycket hets mot Beijmo från AIKarna
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in